Никога в историята децата не са имали по-добри и разнообразни възможности да се учат, отколкото днес и същевременно никога не са се сблъсквали с такива предизвикателства пред учебния процес. В дигиталния 21 век те са затрупани от информация, която обаче не винаги се превръща в полезни знания. Източниците са хиляди, а поводите за разсейване са още повече. Достъпът до знание вече не е такъв проблем, но организацията и задържането на вниманието върху определена тема се превръщат в новите предизвикателства пред ученето днес.
В тези условия изниква въпросът как да решим този проблем интелигентно и да улесним процеса на обучение сред подрастващите, а и не само. Според международни експерти по образование един от най-мощните инструменти за това е като заложим на естественото любопитство, при това още в най-ранна детска възраст. То подтиква малчуганите към откривателство и търсене на отговори за всичко неизвестно. В същото време до настъпване на юношеството децата с лекота усвояват нови знания като чужди езици, дигитални умения и др.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Екипът на международната верига школи по програмиране Logiscool споделя мнението, че подготовката за различните предизвикателства на съвремието ни трябва да стартира още от ранно детство, когато естественото любопитство у децата е в своите върхови стойности.
Ето няколко практични съвета за стимулиране на естественото любопитство у децата и превръщането му в трайна любов към ученето през целия живот, които са застъпени в методиката на школите.
Не отлагайте отговора на детския въпрос
В натовареното ежедневие често се случва детето да ни зададе въпрос, точно когато сме прекалено заети, уморени или ангажирани с нещо друго. Добра практика е обаче, ако го знаем, да предоставим на детето отговора веднага, защото е много вероятно по-късно или утре то вече да не се интересува от темата.
Експериментирайте заедно
Ако самите ние не можем да задоволим любопитството на малчугана, добра идея е да намерим отговора на въпроса, който го интересува, заедно. Това може да стане като отидем до библиотеката, потърсим в интернет или направим експеримент у дома. Така детето не само ще прекара качествено време с родителя си, а и ще се научи по примера му как да изследва само неизвестните за него явления и факти.
Мислете на глас
Друг съвет за стимулиране на детското любопитство е да си задаваме въпроси сами и да обмисляме отговорите им на глас. По този начин децата също ще започнат да си задават въпроси и да разсъждават.
Задавайте отворени въпроси
Когато комуникирате с детето, задавайте отворени въпроси (как, защо, какво и т.н.), които ще го подтикнат да мисли по-задълбочено по поставената тема. Винаги използвайте подходящи за възрастта думи, които то може да разбере.
Оставете детето да играе
Чрез играта децата изследват света и развиват голяма част от своите знания и умения. Ето защо е важно да оставяме детето да развива въображението си със своите играчки.