В един свят на „бърза мода“ и още по-бързо потребление, не всички дизайнери са готови да спрат времето и да го превърнат в кауза. Но Стела Маккартни, Вивиен Уестууд, Габриела Хърст и новата вълна дизайнери като Прия Ахлувалия и Фийби Инглиш, го правят с етика и естетика. От чанти от мицелий и рокли от корени на пшеница до парки, вдъхновени от ескимосите, те ни напомнят, че стилът не е за сметка на планетата. Това не е тенденция, а манифест - устойчивостта е новият лукс, а модата е нейният най-елегантен посланик.

Стела Маккартни - иновации с мисия

Стела Маккартни отдавна е символ на етичната мода. От самото начало на своята кариера тя отказва да използва животински кожи и пера, залагайки на иновации като Mylo – кожа, създадена от мицелий (гъбен материал), и Eco Alter-Nappa - веган алтернатива на традиционната кожа.

През 2022 г. тя представи Frayme Mylo Bag, първата луксозна чанта, изработена от мицелий, показвайки, че устойчивостта и луксът могат да вървят ръка за ръка. Маккартни е била и част от "Sustainable Market", изложение, което показа над 15 иновативни решения в областта на устойчивите материали, включително алтернативи на пластмаса и животински продукти. Сред тях е и партньорството с шампанското Veuve Clicquot за създаване на кожа от гроздови отпадъци, както и сътрудничеството с Protein Evolution за производство на рециклиран полиестер чрез ензимна технология.

Вивиан Уестууд - бунтът на устойчивостта

Покойната Вивиан Уестууд, икона на модата и пънк революционер, използва своята модна платформа, за да насърчава социални и екологични послания. Тя често подчертава необходимостта от "купувай по-малко, избирай добре, носи дълго", насърчавайки потребителите да преосмислят своите навици.

Снимка: Getty Images

Нейните колекции често включват рециклирани материали и традиционни техники, подчертавайки значението на занаятчийството и устойчивостта. През 2010 г. Уестууд стартира инициативата Ethical Fashion Africa Project в сътрудничество с Международния търговски център, създавайки чанти от рециклирани материали в Найроби, Кения. Този проект не само насърчава устойчивостта, но и предоставя работа на африканските жени. През 2020 г. колекцията SS2020 е произведена в Кения с партньори от Artisan Fashion. Материалите включват източноафрикански памучен канвас, месинг от рециклирани кранове и катинари, гума от рециклирани вътрешни гуми и рециклирани рога от крави. Този проект осигурява заетост на 101 занаятчии, 53% от които са жени, като 47% от тях използват спестяванията си за образование и здравеопазване.

През 2016 г. тя изнася лекция в King's College London, насърчавайки преминаването към зелена енергия и намаляване на пластмасовите отпадъци.  Уестууд подчертава необходимостта от отговорно потребление и етични бизнес практики. След нейната смърт през декември 2022 г., наследството на дизайнерката продължава чрез фондацията й, която се фокусира върху екологични и хуманитарни каузи.

 

Габриела Хърст - връзката между мода и наука

Габриела Хърст, креативен директор на Chloé, интегрира науката в модата, като използва своите колекции за повишаване на осведомеността относно климатичните промени. През 2023 г. тя представя колекция, вдъхновена от ядрената енергия, като част от усилията си да подчертае потенциала на устойчивите енергийни източници. Хърст също така е известна с използването на биоразградими опаковки и материали с ниско въздействие върху околната среда.

Фийби Инглиш - тихият воин на устойчивостта

Британската дизайнерка Фийби Инглиш е известна със своята ангажираност към устойчивата мода. Тя работи с излишни материали и растителни бои, създавайки колекции, които са едновременно естетически привлекателни и екологично отговорни. Един от нейните проекти включва сътрудничество с биодизайнерката Зена Холоуей за създаване на биоразградима рокля от корени на пшеница, показвайки потенциала на алтернативните текстилни материали.

Прия Ахлувалия - културна идентичност и устойчивост

Прия Ахлувалия, британска дизайнерка с индийско и нигерийско наследство, съчетава културната си идентичност с устойчиви практики. Нейната марка Ahluwalia използва остатъчни тъкани и винтидж материали, създавайки облекла, които разказват истории за миграция и културно наследство. Ахлувалия също така си партнира с технологични компании за разработване на платформи за рециклиране и повторна употреба на дрехи.

Луси Тамам - висша мода с етичен подход

Луси Тамам, основателка на Atelier Tammam, е пионер в създаването на устойчиви модни облекла в духа на висшата мода. Тя се вдъхновява от органични и справедливо търгувани материали, комбинирайки традиционни техники с модерни силуети. Нейният подход показва, че луксът и устойчивостта не са взаимно изключващи се понятия.

Виктория Какуктинник - инуитска традиция в съвременната мода

Виктория Какуктинник, дизайнерка от инуитски произход, интегрира традиционни ескимоски елементи в съвременната мода. Нейните парки, вдъхновени от традиционното облекло амаути, съчетават културното наследство с модерни елементи като асиметрични ципове и корсетни връзки. Какуктинник също така използва местни материали и техники, подчертавайки значението на устойчивостта и културната идентичност.

Устойчивата мода вече не е нишов сегмент, а основен двигател на иновациите и етиката в индустрията. Дизайнерите, споменати по-горе, показват, че е възможно да се съчетават стил, културна идентичност и отговорност към околната среда. Техните усилия не само променят начина, по който се произвеждат  дрехи, но и вдъхновяват ново поколение потребители и създатели да поставят устойчивостта в центъра на модата.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK

  • 6 лесни и практични начина да използваме старите чаршафи
  • Зеленият балкон: малкият оазис, който променя голямата картина (СНИМКИ)
  • Ще живеем ли в бъдеще в сгради, построени от утайка от кафе
  • Опасни съставки в козметиката, които замърсяват околната среда
  • Как да перем екологично дрехите си (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Алиса създава тапети и дрехи от листа от боклука (СНИМКИ)
  • Био градинарство за всеки: Стъпка към по-добро бъдеще
  • Вместо на боклука - 5 начина да използваме бутилката от вино
  • Как да рециклираме правилно: жълт, син или зелен контейнер
  • Как да живеем екологично? Ето 7 начина за по-зелен живот