Всяка година в световен мащаб се изхвърлят изумителните 10 милиарда килограма отпадъци от кафе. И в повечето случаи утайката се озовава на сметището.

А органичните отпадъци са истинско екологично предизвикателство, тъй като отделят големи количества парникови газове, включително метан и въглероден диоксид, които допринасят за изменението на климата.

Същевременно нарастващото строителство в световен мащаб води до редица екологични предизвикателства, както и до все по-голямо търсене на така важния за отрасъла бетон. Обичайно за производството му се използва естествен пясък, взет от речни корита и брегове - нещо, което драстично намалява количеството.

Затова изследователи от Австралия стигат до практичното и оригинално решение да използват утайката от кафе за производство на бетон. Идеята им е, че чрез кръговата икономика, от една страна ще се предотврати изхвърлянето на органични отпадъци на сметищата, а от друга ще се запазят природни ресурси като пясъка.

Изследователите дори са намерили начина, по който да се случи това. Тъй като утайката от кафе не може да се добави директно към бетона, тъй като изпуска химикали, отслабващи здравината на строителния материал, те използват процеса пиролиза. Това е термохимичен процес на разлагане на биомаса при отсъствие на кислород и под действието на висока температура. Затова те нагряват отпадъците от кафе до 350 градуса.

В резултат на това органичните молекули се разграждат и се получава богат на въглерод биовъглен, който се вгражда в бетона.

Процесът все още е в етап на разработване, тъй като е нужно да се оцени дългосрочната издръжливост на хибрида кафе-цимент. Нужно е и да се тества при замразяване/размразяване, абсорбция на вода, ожулвания и други стресови фактори.

Екипът работи и върху създаването на биовъглен от други източници на органични отпадъци, като дървесина, хранителни отпадъци и селскостопански отпадъци, пише ScienceAlert.

И макар изследването да е в ранен етап, подобни вълнуващи открития са иновативен начин за значително намаляване на количеството органични отпадъци. Това ще доведе до устойчив жизнен цикъл за редица материали и избягване на изхвърлянето им на сметища. И ще се намали негативното въздействието върху околната среда.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK