През януари, 2024 г. датският град Орхус стартира тригодишен експериментален проект за ограничаване броя на чашите за кафе за еднократна употреба. Вместо да ги изхвърлят, местните жители могат да използват машини за депониране, разработени от норвежката компания за управление на отпадъци Tomra.
За една върната чаша, те получават в банковата си сметка сумата от пет датски крони – или около 70 евроцента.
До подобно решение се стига след направен анализ, който показва, че близо 45% от отпадъците в Орхус са генерирани от опаковки за еднократна употреба.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
С какво е различна системата в Орхус?
Всъщност в редица европейски страни като Румъния, Дания и Белгия са въведени депозитни системи, които позволяват на хората да връщат пластмасови или стъклени бутилки в специални за целта машини, разположени в големите търговски вериги. В замяна получават малка сума.
За разлика от тях, системата в Орхус е значително по-леснодостъпна, тъй като машините са поставени на главните търговски улици. Така лесно се рециклират огромно количество чаши за студени или топли напитки, които се използват средно за едва около 15 минути, преди да се изхвърлят. А ключовият момент тук е промяната в поведението на потребителите.
Как Орхус спечели хората?
Повратният момент настъпва по време на едноседмичния местен фестивал Aarhus Uke, провеждан през септември. Тогава търговците на дребно предлагат единствено чаши за повторна употреба. Така гражданите са оставени без особен избор - и в крайна сметка са върнати около 100 000 чаши, количество, което би напълнило 1 200 кофи за боклук.
Колко пластмасови чаши са върнати в Орхус?
Пилотната програма поставя за цел да събере 500 000 чаши през първата си година - число, което е значително надхвърлено. Спестени са около 14 тона пластмаса от изгаряне и емисии на CO2.
За 2025 г. целта е да се съберат 1,5 млн. чаши. В перспектива община се стреми да разшири обхвата на кампанията до съседни малки града, както и до други опаковки за храни.
А ако бъде разширен в цялата страна, проектът може значително да намали използването на опаковки за еднократна употреба - които в момента обхващат около 500 милиона изделия годишно в Дания.
Възможно ли е това да се случи в цяла Европа?
Забраните на пластмасовите опаковки за еднократна употреба се оказаха ефективни, но въпреки това се очаква до 2060 г. производството на пластмаса да се утрои. Затова целият преход към повторна употреба изисква силни политическа намеса и интервенции – които да оформят поведението както на бизнеса, така и на потребителите. Включително и да се санкционират разточителните практики, пише Euronews.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK