Всеки от нас има шкаф или кутия у дома, пълна с лекарства, някои от които може би вече са с изтекъл срок на годност. 

Но знаем ли какво да правим с тях? Изхвърлянето им в общия боклук или канализацията може да има сериозни последици за околната среда и човешкото здраве.

Увеличаването на употребата на лекарства през последните години е съпроводено с ръст на фармацевтичните отпадъци. Според данни, между 3% и 50% от консумираните лекарства остават неупотребени и се превръщат в битови отпадъци. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Активните съставки на изхвърлените в битовия отпадък лекарства могат да попаднат в почвата и водата и да доведат до отрицателно въздействие върху цялата екосистема. Ако остатъци от антибиотици бъдат погълнати от човека, чрез храната и водата, която консумира, това може да отключи антимикробна резистентност.

Ето къде можем да изхвърлим лекарствата с изтекъл срок на годност:

ЗАЩО АНТИМИКРОБНАТА РЕЗИСТЕНТНОСТ Е ОПАСНА?

„Антимикробната резистентност (АМР) е една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве. По данни на Световната здравна организация (СЗО) тя е причината за 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г. 

Снимка: btvnovinite.bg

 „Злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици при хора, животни и растения са основните двигатели за развитието на устойчиви на лекарства патогени.“, коментира главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

Сред приоритетите на СЗО за справяне с АМР е предотвратяването на всички инфекции, които могат да доведат до неподходяща употреба на антибиотици.

Този проблем провокира стартирането на националната кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност „Земята не пие лекарства“, подкрепена от Министерството на здравеопазването. 

 

Целта на кампанията е да алармира, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антибиотичната резистентност, която застрашава човечеството.

В рамките на инициативата ще бъдат организирани мобилни пунктове, на които ще можем да занесем своите лекарства с изтекъл срок на годност. 

  • Първият мобилен пункт ще е на 19 октомври от 10 до 18 часа в столичния квартал Младост 3 на на бул. „ Филип Аврамов“№ 3 
  • Кампанията ще посети Пловдив на 26 октомври на ул. „Македония“ 97Б
  • Последната спирка на пилотния проект ще е във Варна на 2 ноември в на ул. Христо Смирненски № 2