Всеки градинар може да се възползва от добавянето на хранителни вещества и органични вещества към почвата, за да помогне на растенията по-добре и бързо да се развиват. Едно от най-популярните и полезни е компостът, който може да се използва независимо дали градината ни е на закрито или на открито.
Винаги може да закупим компоста от магазина, но много по-добре и природосъобразно е да го направим сами от отпадъци и стари материали. Ето как да постигнем това – стъпка по стъпка.
Какво е компостиране
Най-просто казано, това е поставяне на органични материали в купчина или контейнер и оставянето им да се разложат в обща смес, която растенията могат да използват като хранителни вещества.
Необходими материали:
- Кофа или контейнер за компост
- Лопата или вила
- Материали – зелени като кухненски отпадъци, утайка от кафе, окосена трева и кафяви като паднали листа, нарязани клони на дървета, картон, вестник, сено и дървени стърготини
Как да направим компост
Зеленият материал е богат на азот, а кафявият на въглерод. Съотношението между двата елемента в идеалния случай трябва да е 50/50 в общата компостна купчина.
След това добавяме водата. Тя е ключова съставка - без влага компостът няма да действа ефективно, а ако пък е твърде сух, съставките му няма да се разградят. За ориентир може да ни служи правилото: купчината да е винаги влажна, но не и мокра.
От важно значение е и да редовно да обръщаме (разбъркваме) материалите в купчината с лопата или вила. Това трябва да се случва на всеки две до четири седмици.
Събиране на компоста
Компостът е готов за употреба тогава, когато по-голямата част от съдържанието вече се е разградило. Така той може да се използва по много начини - в градински лехи, като мулч или да го добавим към саксиите.
Как да използваме компоста
- Като тор – за подхранване на многогодишни растения, луковици, овощни дървета или тревни площи
- Като мулч – достатъчно е да нанесем слой от от 7,5 до 15 смот компоста върху повърхността на почвата. Това ще предотврати изпаряването на водата и същевременно ще възпрепятства растежа на плевели
- В саксии – за целта използваме равни части компост, вермикулит (естествен минерал) и горен почвен слой, които се разбъркват до еднородна смес
Какво да не слагаме в компоста
Възможно е някои материали да доведат до твърде силна миризма, привличайки плъхове и други вредители. Затова не бива да прибавяме месни или млечни продукти, дървесина, третирана с консерванти, пепел от дървени въглища или кучешки или котешки екскременти.
Добре е да избягваме да поставяме листа или други части от растения, които показват признаци на болести или гъбични петна. Тези патогени могат да оцелеят при топлината на процеса на компостиране и да бъдат транспортирани обратно в градината, предупреждават от The Spruce.
Как да направим домашен компостер - гледайте във видеото. Ако сте го пропуснали горе, вижте тук.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK