Да създадем мечтаната градината често е трудно начинание. Особено ако сме напълно начинаещи градинари. Затова е добре да имаме основни познания, когато обработваме земята и засаждаме растенията. За да не допуснем грешки и да предотвратим скъпоструващи "катастрофи" на открито. Ето какво не трябва (и трябва) да правим, според LoveMONEY.

Засаждане на неправилно място

Всички растения се нуждаят от светлина, за да се развиват, но количеството слънчеви лъчи, е различно при отделните видове. Ако растението е на неподходящо място, това може да повлия негативно на растежа му и дори да причини смъртта му. Затова е добре да сме наясно със специфичните изисквания на всеки вид към светлината.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Неподходящи за сезона растения

Някои растения виреят добре само през определени периоди от годината. Летните едногодишни растения са изключително чувствителни към измръзване, докато зимните цветя не могат да виреят през слънчевите месеци. И за да избегнем грешки, добре е да направим проучване чрез което да разберете кой вид кога да засадим.

Преценяване на пространството

Често срещана грешка в градинарството е и струпването на растения близо едно до друго - поради което те страдат от лоша циркулация на въздуха и буквално се борят за влага и светлина. Прекаленото разпръскване пък може да остави младите растения уязвими към вредители и тежки климатични условия. Затова е добре да засаждаме на групи - по-високите видове в задната част на лехите, а най-ниските храсти и цветя да поставим най-отпред.

Непознаване на почвата

За неопитните градинари всички почви вероятно изглеждат по еднакъв начин. Но те се различават според нивото на водородният показател pH и се групират в пет вида: глинести, тинести, песъчливи, торфени и варовикови. Сами може да определим вида чрез допир и преценяване на консистенцията или чрез специализирани комплекти за тестване, които се предлагат в магазинната мрежа.

Неправилно засаждане

Не е толкова лесно да посадим дърво, колкото изглежда привидно. Трябва да подходим правилно дори при изкопаване на дупката - нужно е да е до два до три пъти по-широка от кореновата бала на дървото. А самите корени е нужно да се разгънат напълно и да имат достатъчно място, защото в противен случай могат да задушат дървото. Нужно е да мислим и когато засаждаме луковици, за да знаем в кое време на годината е най-добре да го направим.

 

Отлагане на плевенето

Редовното непочистване може да доведе до неподреден двор и растения, борещи се за оцеляване. Плевелите крадат слънчева светлина, вода и тор от цветя и намаляват тяхното здраве и дълголетие.

За и против подрязването

Подрязването е полезно, тъй като премахва мъртвите и повредени растения и помага на здравите да отглеждат по-добри цветове и плодове. Препоръчително е за целта да се използват подходящи инструменти чрез които подрязването да е на правилното разстояние и под правилния ъгъл.

Прекалено много или прекалено малко вода

Важно е намерим най-доброто съотношение и да даваме на градината си количеството вода, от което се нуждае. Разочароващо е, че не съществува правило за поливане, тъй като всяко растение има различни нужди. Като цяло растенията се нуждаят от по-често поливане при продължителни периоди на засушаване.


Грешки при косенето

Сред най-често срещаните грешки са твърде късото косене, използване на тъпи ножове или непочистена косачката, както и косенето на тревата, докато е мокра. Нужно е да съобразим всичко това, за да избегнем мъртва или неравна морава.

Твърде много мулч

Мулчът може да бъде органичен - като дървени стърготини, листа или окосената трева и неорганичен - декоративни камъчета и изкуствени материи, които не се разграждат с времето. А ползите от използването му са безкрайно много: задържа влагата в почвата, намалява нуждата от поливане, потиска плевелите и възпира вредителите. Прекаленото количество обаче може да задуши посадените от нас растения и да доведе до появата на плесени и болести. Мулчът трябва да се поставя върху почвата след плевене, на около 2-3 см от растенията, на слоеве с дебелина между 5 и 7,5 см.

И в крайна сметка не трябва да забравяме, че е нужно целогодишно да полагаме грижи за нашата градина - за да изглежда максимално красива и ярка през топлите летни месеци. Редица са нещата, които трябва да се свършат през всеки сезон - от планирането на оформлението през зимата, плевенето и засаждането през пролетта, до почистването на излезлите от употреба растения през есента. Защото градината се нуждае от любов дори когато слънцето не грее.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK