„Научих се да меся козунаци още преди да се науча да си слагам спирала на миглите“, сподели откровено Ивайла Тодорова, по-позната в социалните мрежи като Ивайла Евтинджоса. „За второто все още има дни, в които не го умея хич, но пък с тестото се разбираме и ми се получава“, добавя тя и се включва със специална великденска рецепта в месечната тема на Ladyzone.bg - "Вкусен Великден".
Ивайла създава дигитално съдържание, а TikTok кариерата ѝ започва по погрешка. Случайно качва видео, монтирано за Instagram, в другата платформа и на сутринта се оказва, че се е сдобила със стотици хиляди гледания и нови последователи. Показва как може да се сдобиете с интересна визия срещу малко пари, а впоследствие и рецепти.
Ивайла е кръстена на баба си Иванка по бащина линия. От нея се учи да приготвя курабийки с мармалад от сливи, още на 4 години.
Рецепта, без която никой Великден, за Ивайла и семейството не минава.
Ивайла обожава тестените вкусотии. Затова задължително прави такива със сливов мармалад. Курабийките с мармалад са й особено сантиментални, защото са първото й творение в кухнята, когато приготвя, когато е едва на 4 години.
„Връщат ми спомена за селското безгрижие, в което съм израснала“, сподели тя.
Козунак с мармалад или козунак с локум?
- И с мармалад, и с локум, и с шоколад, и със стафиди, и с шамфъстък… На всеки Великден правя от всички видове, за да подарявам на близки. А после имам нужда от санаториум и ТЕЛК заради болките в гърба и кръста. И от сериозна диета… Баба ми се научила да готви изкусно още съвсем малка, защото е била единствено момиче в къща с четирима братя в старозагорското село Шекер бунар, което днес е вече Сладък кладенец.
Старозагорска рецепта за курабийки с мармалад от сливи
Необходими продукти:
- 2 яйца;
- 2 кафени чашки олио;
- 2 кафени чашки кисело мляко;
- 3 кафени чашки кристална захар;
- кора на 1 лимон;
- 10 г амонячна сода;
- 1 ч. л. сода бикарбонат;
- 500 г сливов мармалад;
- 800 г брашно (по ваш избор)
Начин на приготвяне:
700 г от брашното се пресява в дълбока купа. Киселото мляко се смесва с двата вида сода, докато шупне.
Яйцата се разбиват заедно със захарта, олиото и лимоновите корички на пяна. Може на ръка, може и с миксер.
В средата на брашното се прави кладенче и се изсипват двете течни смеси. Бърка се с дървена лъжица, докато се събере. После се изсипва върху набрашнен плот и се замесва меко тесто. Добавя се останало брашно. Тестото не бива в никакъв случай да лепне, но трябва да е меко и еластично. Ако има нужда, прибавете и още брашно.
Разделя се на 3 топки. Всяка от тях се разточва с дебелина около половин см. Маже се с една трета от мармалада и се завива на руло. Всяко от рулата се реже на парченца с дебелина около 1 см. Нареждат се в тави, застлани с хартия за печене, задължително на разстояние едно от друго, за да не се съединят при печенето.
Курабийките се пекат на 180 градуса в предварително загрята фурна около 20-25 минути или до приятен златист цвят. Колкото повече престояват, по-пухкави и вкусни стават.
В къщата на село, заедно с дядо си, малката Ивайла прекарва най-специалните мигове от детството си. „Още помня белосаните с вар градинки, пълни със зюмбюли, чугунената печка, уханието на току-що изпържени мекици, ковьора с коне на стената“, разказа Ивайла. Специалната съставка за великденските курабийки с домашен сливов мармалад, е индрише. Наричат сладките още и охлювчета заради формата, в която се приготвят.
„Аз съм проходила пред очите на баба ми Иванка, а след инсулта тя проходи пред моите. Не знам коя от двете ни се е радвала повече на другата“, с носталгия говори за своята баба, Ивайла. „После обаче разбрах, че този път, първите й крачки са били на път за оня свят и вече 20 години не сме заедно“, с тъга споделя тя.