Около 1603 г. един голям поет трябва да вземе важно решение – да се остави на чумата, която в това време вилнее в Англия, или да отговори на музата си, потискайки страха, и да пише. За щастие той решава да доближи писалката до хартия и това действие поставя началото на един от най-големите му шедьоври – „Крал Лир“. „Мъжете трябва да издържат“, пише той, докато е под карантина в дома си. И тази фраза резонира особено силно сега, когато всички сме в самоизолация, като една от основните мерки за противодействие на коронавируса COVID-19.
Виктор Юго пише "Клетниците" под карантина
Френският автор Виктор Юго не е бил почитател на Наполеон III, подари което е изгонен от Франция и пратен в изгнание през 1851 г. „Изгнанието не ме е откъснало само от Франция, почти ме откъсна от Земята ", пише той по този повод. Вместо да се срине в собственото си неудовлетворение, той хвърли много творчески услия върху един свой голям труд. Така се раждат „Клетниците“, останали завинаги в световната класика.
Симон дьо Бовоар пише първата си и единствена пиеса
Като френска авторка, известна със силата на характера, Симон дьо Бовоар решава да разшири уменията си, докато страната е под нацистка окупация. Заема се с писането на първата си (и единствена) пиеса - Les Bouches inutiles през 1945 г. Това е трогателна история за оцеляването на семейство по време на обсадата срещу бургундите.
Жан-Пол Сартр, който е любовник и творчески партньор на Бовоар по това време, работи редом с нея, за да измисли етиката на екзистенциализма.
Сър Исак Нютон открива гравитацията
Сър Исак Нютон може да получи голяма златна звезда за своите умения за социално дистанциране. През 1665 г. младият Нютон избягал от лондонската голяма чума в малко село на около час от Кеймбридж, в семейното имение Вулстхорп. Там има прекрасна природа, но е доста скучно. Затова Нютон имал достатъчно време да наблюдава ябълки, паднали от дърветата. Според легендата точно така той успял да открие и усъвършенства теориите си за гравитацията и движението. Когато най-накрая се връща в града, именно тази натрупана съкровищница от проучвания и знания го изстреля към тирлата професор.
Зигмунд Фройд пише своя шедьовър за психоанализата
Не можем да говорим за психоанализа, без да споменем Фройд. Той никога не е спирал да преследва страстта си, дори когато става на 82 години и се опитва да избяга от нацистите и рака. Като основоположник на психоанализата, Фройд проправя път към онзи вид терапия, който помага на много от нас да се справят с емоциите си в момента. Бягайки от Австрия в Лондон през 1938 г., той буквално се състезава с живота, за да завърши „An Outline of Psycho-Analysis“. Тя е публикувана посмъртно, две години по-късно.
Фрида Кало рисува, докато е прикована на легло
273 дни - това е приблизителното време, което Фрида Кало прекара на леглото, когато се разболява от полиомиелит на шест години. И това е само част от нейната уникална връзка с физическа болка. Дори когато мексиканската художничка се възстановява от болестта, тя куца с единия крак до края на живота си. Накрая губи целия крак, заради гангрена.
Отново остава за дълго, прикована на легло като студентка. Тогава започва да рисува и на следващата година завършва първия си автопортрет: „Автопортрет на Кало в кадифена рокля“. Отливки и корсети на Кало могат да се видят в The Blue House (Casa Azul) в Мексико Сити.