Съдържанието, което се споделя от известни и влиятелни личности, или с други думи „инфлуенсъри“, представлява интересно кътче от интернет пространството за активните в интернет българи от всички възрасти. А защо? Най-често това е поради две причини – темите, които популярните личности споделят и самата личност като персона.

Сред най-любимите споделяни от инфлуенсъри теми в социалните медии са готвене/пекарство и пътуване. Относно предприемането на някакви действия по инициатива на съдържание, публикувано от влиятелни лица, около 40% от последователите са потърсили повече информация по определна тема, а 30% са изпробвали или закупили нов продукт.

Въпреки всичко, последователите проявяват и доза критика – от нещата, които не харесват в инфлуенсърите, са напр. случаите на видимо неикрено съдържание, споделяно от тях - това сочат резултатите са от проучване* на Нилсен Адмосфер България и Български национален панел на база извадка от 500 души сред активни в интернет българи на минимум 15-годишна възраст.

Снимка: Нилсен Адмосфер България

78% от българските интернет потребители са последователи на известни и вдъхновяващи лица (или инфлуенсъри) в социалните медии. Те най-често ползват платформите Фейсбук (66%), YouTube (50%) и Инстаграм (35%) за тази цел.

Не е изненадващо, че най-младото поколение (15 до 34-годишните) е най-активно в този аспект. С покачване на възрастта рязко намалява и интересът към такъв вид съдържание, като във възрастова група 55+ изследването открива, че 32% от хората изобщо не се вълнуват от него. Това е три пъти повече в сравнение с 15 до 34-годишните, които също най-често използват избоените по-горе платформи, за да следят подобен тип съдържания.

Снимка: Нилсен Адмосфер България

Тук е важно да се добави и TikTok, защото това е четвъртата по полулярност платформа при най-младите (15-34 г.) за последване не инфлуенсъри – 47% ползват нея в сравнение с 25% от 35 до 44-годишните, 8% от 45 до 54-годишните и 3% от тези във възрастова категория 55+.

Половината от последователите (49%) следват малък брой (от 1 до 5) известни лица или инфлуенсъри в социалните медии, 25% - от 6 до 10 и 26% - повече от 10. Мъжете са склонни да последват по-голям брой популярни личности в сравнение с жените. Същата тенденция се забелязва и при по-младите респонденти.

Причини да сме последователи

„Говорят за теми, които са ми интересни“ се посочва от 55% от анкетираните в отговор на въпроса каква е причината да следват инфлуенсъри и известни личности в социалните медии. Друга популярна причина е самата харизма на дадена личност (49%).

34% определят като привлекателно визуалното съдържание, което те споделят и 32% ги следват чисто от любопитство. В отговор на любими теми, споделяни от инфлуенсъри и известни личности, 23% от последователите им изразяват интерес към материали, свързани с готвене и пекарство, 19% - с пътуване и пътешествия, 16% - със здраве, и също толкова - с начин на живот и личностно развитие.

Темите не вълнуват двата пола еднакво – мъжете се интересуват най-вече от технологии, след което спорт и пътуване, докато жените от теми, свързани с готвене и пекарство, след което семейство/деца и мода. Нека разгледаме предприетите действия от страна на последователите в резултат на съдържания, публикувани от влиятелни или известни лица в социалните медии.

Най-често запитаните споделят, че са потърсили повече информация по дадена тема, която е била засегната (42%). 36% са потърсили повече информация за конкретен продукт, за който е ставало дума, а 32% са променили нещо в начина си на живот, като напр. навици на хранене или сън, облекло, грижа за кожата и др. Докато първите две действия са били предприети повече от страна на мъжкия пол, третото се е упражнило повече от женския.

И какво не ни харесва?

Респондентите споделят какво определят като червен флаг по отношение на съдържанията, които се споделят от влиятелни персони в социалните медии. Сред най-често посочваните е видимо неискрено съдържание (35%). 29% приемат съдържанието отрицателно, когато става ясно, че то е реклама, но не е коректно пояснено. 26% изразяват неодобрение, когато представена дейност или ситуация не отразява реалния живот, а същият дял хора имат нещо против, когато снимките на дадени личности са прекалено преработени и наситени с филтри. Най-безобидно се приемат дългите текстовете или видеа на публикуваните от инфлуенсъри съдържания (споменато от 15% от хората).

*Изследването е по данни от 2021 г.

  • Нова снимка на бебето на Пепе и реакцията на щастливите баба и дядо
  • Антоанет Пепе роди четвъртото си дете
  • Ивайла Евтинджоса и бебе Савина вече са у дома: „Хич не е зле!“
  • Топ 10 на най-предпочитаните коктейли в летните жеги (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Ивайла Евтинджоса стана мама: „Планетата е с 3250 г по-тежка. И по-красива!“
  • Epic Bath Guy, или Човекът с халата: Мислят си, че съм романтик, пък аз съм абсолютно прасе (ВИДЕО)
  • Инфлуенсърката Валери Йорданова е бременна (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Лили, майка на 4 юнски деца: На моменти се чувствам като в риалити, винаги има адреналин!
  • Бившият съпруг на Антоанет Пепе очаква дете
  • Бодибилдърът и инфлуенсър Лазар Ангелов стана баща за първи път (СНИМКИ)

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement