Никога в историята на киното филмите не са носили толкова много пари на създателите си, колкото през последното десетилетие. От общо 44 филма, които са успели да спечелят повече от един милиард долара от продажби на билети, 37 са излезли през последните 10 години.

 

 

И, разбира се, когато имаме толкова много продукции, които се целят високо, имаме и много, които пропадат с гръм и трясък. Нещо такова се очаква да стане и с филма "Котките", който тръгна тази седмица по кината и не се радва на особено положителни ревюта, а очакванията са да загуби над 70 милиона долара.

В тази статия са събрани 22 други филма от последните 10 години, които са се провалили в бокс офиса и са донесли на създателите си загуба от над 100 милиона долара.

Важно е обаче да уточним няколко неща:

Бюджет и приходи - кога филмът губи пари

Най-трудното в определянето на големите провали е да разберем колко точно пари са загубили филмите. Когато говорим за парите, които са инвестирани и спечелени от филм, обикновено имаме публична информация само за бюджета, който студиото е отпуснал за създаването му и общата сума, която зрителите са дали за билети. И когато приходите са по-малко от разходите, лесно разбираме, че филмът е провал.

Проблемът е, че след като филмът е завършен, има допълнителни разходи за разпространение и реклама, които не са публични. Всъщност много често се получава нещо като омагьосан кръг - ако филмът не предизвиква достатъчно интерес в седмиците преди премиерата си, студиото започва да вкарва допълнителни пари за реклама с надеждата да успее да привлече достатъчно хора в салоните, за да може поне да излезе на нула. Ако към филма има голям интерес преди премиерата, както беше в случая на "Жокера" от тази година, не са необходими скъпи рекламни кампании и успехът е по-голям.

Вторият проблем е, че когато си купите билет за кино, само част от парите отиват при създателите му. По-голямата част остават за киното и за разпространителите в България. Така че дори филмът да е изкарал от продажба на билети няколко пъти повече пари, отколкото са инвестирани в него, пак има голяма опасност студиото, което стои зад него, да загуби пари.

Именно затова е толкова важно колко пари ще изкарат холивудските филми в САЩ и колко в останалата част на света. Обикновено целта на създателите е филмът да успее да си избие бюджета още в Северна Америка, където разпространението е най-евтино. Започнат ли да се сключват договори с разпространители по света, местни рекламни кампании, преводи, дублажи и какво ли още не, това са само допълнителни разходи и съответно печалбите са значително по-малко.

Третият важен фактор при определянето на големите губещи е инфлацията. Тъй като говорим за доста дълъг период от време, трябва да обърнем внимание на това, че загуба от 100 милиона преди 10 години не е същото като загуба от 100 милиона сега. Цените на билетите, а и на всичко останало, са се повишили почти двойно през последните 10 години и това трябва да се вземе под внимание.

За тази класация са използвани различни източници, които пресмятат предполагаемите загуби за студията и сумите са приравнени спрямо инфлацията. На следващата страница може да прочетете кои са най-големите филмови провали на десетилетието и може би ще се изненадате колко много от тях сте гледали или поне сте чували >>>

 

 

22. "Мумията" (2017 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 125 милиона долара

Продажба на билети: 409 милиона долара

Предполагаема загуба: 100 милиона долара

Преди няколко години "Юнивърсъл студиос" решиха да създадат поредица от филми с най-известните си чудовища. Първият от тях беше "Мумията" с участието на Том Круз. Очакванията за филма бяха да се превърне в хит, но веднага, след като тръгна по кината, стана ясно, че това няма да се случи. Цялото време, в което филмът беше прожектиран, беше борба за оцеляването му и в крайна сметка, макар и да изкара повече от 400 милиона, Юнивърсъл са загубили между 65 и 100 милиона долара, а плановете за всякакви други филми от поредицата бяха изоставени.

 

 

21. "Х-мен: Тъмният феникс" (2019 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 200 милиона долара

Продажба на билети: 252 милиона долара

Предполагаема загуба: 100 милиона долара

Най-новият (и може би последен) филм от поредицата за мутантите супергерой беше обречен на провал още на родна земя. Филмът с бюджет от 200 милиона събра едва 66 милиона долара от продажби на билети в Северна Америка, а заедно с прожекциите по света приходите бяха малко над 250 милиона, което, след като се извадят парите за разпространителите, не може да покрие дори бюджета за заснемането му. А отгоре на това бяха похарчени още около 150 милиона за реклама.

 

 

20. "Терминатор: Мрачна съдба" (2019 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 185 милиона долара

Продажба на билети: 204 милиона долара

Предполагаема загуба: 100 милиона долара

Джеймс Камерън и Линда Хамилтън се събраха отново, за да възкресят поредицата за робота убиец от бъдещето. Проектът беше мащабен, обещаваше много и получи доста позитивни ревюта, но явно не успя да привлече хората в киносалоните. Това всъщност е третият опит поредицата да се възкреси. Може би е време продуцентите в Холивуд да разберат, че просто не ни се гледат повече филми за терминатора.

 

 

19. "Зеленият фенер" (2011 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 200 милиона долара

Продажба на билети: 220 милиона долара

Предполагаема загуба: 101 милиона долара

"Зеленият фенер" е филм, който е толкова лош, че даже Райън Рейнолдс, звездата в главната роля, го определя като пълен боклук. Той толкова го мрази, че във втората част на "Дедпул" дори се връща назад във времето, за да се застреля, преди да е приел да участва във филма.

 

 

18. "Добрият великан" (2016 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 140 милиона долара

Продажба на билети: 183 милиона долара

Предполагаема загуба: 106 милиона долара

Стивън Спилбърг е един от най-известните режисьори в Холивуд, но дори той се сблъсква с провали. И най-големият му от последните 10 години е "Добрият великан". Всъщност филмът не е толкова лош, но излезе едновременно с "Търсенето на Дори" и просто нямаше шанс.

 

 

17. "Принцът на Персия" (2010 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 200 милиона долара

Продажба на билети: 336 милиона долара

Предполагаема загуба: 118 милиона долара

"Принцът на Персия" е доказателство, че по-голям бюджет не винаги е гаранция за по-голям успех. Дисни биха могли лесно да си докарат печалба от около 180 милиона, благодарение на изградената фен база на играта, по която е създаден филмът, но студиото реши да създаде следващия "Карибски пирати", инвестира 200 милиона във филма и още близо 100 милиона в реклама. Резултатът - един от най-големите провали на десетилетието.

16. "Море в пламъци" (2016 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 110 милиона долара

Продажба на билети: 121 милиона долара

Предполагаема загуба: 120 милиона долара

Филмът разказва за експлозията на дълбоководната сонда "Дийпуотър Хърайзън" през 2010 година. Темата обаче явно не е била достатъчно любопитна за зрителите и филмът се провали.

15. "Чудовищни камиони" (2017 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 110 милиона долара

Продажба на билети: 64 милиона долара

Предполагаема загуба: 120 милиона долара

Ако хората са склонни да гледат филм за камиони, които са и роботи, защо да не гледат филм за камиони, които са и чудовища? Явно така са си мислели "Парамаунт", като са започнали работа по високобюджетния игрален филм за деца "Чудовищни камиони". Проектът обаче беше мъртъв още преди да стигне по кината, премиерната дата се измести няколко пъти и в крайна сметка загубите щяха да са по-малки, ако филмът изобщо не беше завършен.

14. "Как да разбера" (2010 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 120 милиона долара

Продажба на билети: 48 милиона долара

Предполагаема загуба: 122 милиона долара

120 милиона долара е твърде голям бюджет за романтичен филм, но това е цената, ако искаш да събереш Джак Никълсън, Рийз Уидърспуун, Пол Ръд и Оуен Уилсън на едно място. За съжаление на продуцентите, звездният състав не беше достатъчен, за да привлече зрителите към киносалоните и филмът се провали, без да събере достатъчно пари, за да покрие дори бюджета си. Още по-тъжно е, че това е последният филм на Джак Никълсън, който вече цяло десетилетие не се е снимал в нищо.

13. "Пътят на Юпитер" (2015 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 176 милиона долара

Продажба на билети: 184 милиона долара

Предполагаема загуба: 130 милиона долара

Понякога прекаленото доверие не е нещо хубаво. В случая на "Пътят на Юпитер" студиото е дало зелена светлина и доста голям бюджет на сестрите Уашовски (по онова време сестра и брат), за да направят филма, а след това са го увеличили, за да направят по-добри специални ефекти. Въпреки това филмът беше провал във всяко отношение - донесе загуба от между 95 и 130 милиона на студиото и се превърна в най-лошия филм на Уашовски.

12. "Бен Хур" (2016 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 100 милиона долара

Продажба на билети: 94 милиона долара

Предполагаема загуба: 131 милиона долара

Епичният "Бен Хур" от 1959 г. е комерсиален успех и забележителен филм. Новата версия от 2016 г. не може да се похвали с това. Още в първата си седмица по кината филмът не успя да се пребори за първото (нито за второто или третото, всъщност) място в бокс офиса. В крайна сметка лентата не събра достатъчно пари от билети, за да покрие бюджета си, а какво остава за рекламата и разпространението.

Вижте на следващата страница кои са 11-те най-големи провала в киното през това десетилетие >>>

11. "Боен кораб" (2012 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 209 милиона долара

Продажба на билети: 303 милиона долара

Предполагаема загуба: 134 милиона долара

Случвало ли ви се е да гледате филм и да си помислите "На кой му е хрумнало, че това е добра идея"? "Боен кораб" е нещо такова. Филмът разказва за военен кораб, който се сражава срещу... извънземен космически кораб. Половината от огромния бюджет на филма е похарчен за специални ефекти, но във всяко друго отношение филмът се проваля.

10. "Джак, убиецът на великани" (2013 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 195 милиона долара

Продажба на билети: 197 милиона долара

Предполагаема загуба: 154 милиона долара

В Холивуд филмът става известен като "Джак, убиецът на компании", тъй като компанията за специални ефекти, наета за филма, не успява да се справи и фалира. Ефектите трябва да бъдат направени отново и на това се дължи прекалено раздутият бюджет на продукцията. Като добавим и 100 милиона за маркетинг, загубите на филма се изчисляват между 138 и 154 милиона долара.

9. "РПУ "Оня свят" (2013 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 154 милиона долара

Продажба на билети: 78 милиона долара

Предполагаема загуба: 155 милиона долара

Филмът разказва за двама мъртви полицаи, които са натоварени със задачата да връщат избягали от отвъдното души. Филмът не успява да събере достатъчно пари от билети дори да покрие бюджета си и загубите за студиото се изчисляват на между 100 и 155 милиона долара.

8. "Крал Артур: Легенда за меча" (2017 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 175 милиона долара

Продажба на билети: 148 милиона долара

Предполагаема загуба: 157 милиона долара

Високобюджетната лента е създадена с големи трудности, а сценарият е странна смесица от много различни стари идеи. Това си личи и съвсем не е изненада, че филмът се провали в бокс офиса. Загубите се изчисляват на между 120 и 157 милиона долара.

7. "Утреландия" (2015 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 190 милиона долара

Продажба на билети: 209 милиона долара

Предполагаема загуба: 163 милиона долара

През 2015 година Дисни имаха големи очаквания за филма с участието на Джордж Клуни и заложиха много на него. "Утреландия" има бюджет от близо 200 милиона и още около 150 милиона разходи за маркетинг, но успя да събере едва 209 милиона от продажби на билети. Това означава, че загубите за студиото са между 82 и 163 милиона.

6. "Пан" (2015 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 150 милиона долара

Продажба на билети: 128 милиона долара

Предполагаема загуба: 163 милиона долара

Не му върви на Питър Пан. И версията от 2003 г. и тази от 2015 г. бяха пълен провал. По-новият филм, пълен се специални ефекти, които са виновни за огромния му бюджет, се провали зрелищно и според различни източници загубите са между 93 и 163 милиона долара.

5. "47 ронини" (2013 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 225 милиона долара

Продажба на билети: 151 милиона долара

Предполагаема загуба: 165 милиона долара

През това десетилетие Киану Рийвс се превърна в един от най-обичаните актьори в Холивуд, но преди да достигне (и да надмине) славата си от времето на "Матрицата", актьорът участва в проваления "47 ронини". Снимките на филма са били пълен кошмар и постоянно се налагало да се презаснемат сцени, тъй като сценарият се е променял в движение. В резултат на това не е много ясно колко точно е финалният бюджет, но е нещо между 175 и 225 милиона долара. Колкото и да е, със сигурност е повече от приходите от билети, така че филмът е загубил между 107 и 165 милиона долара.

4. "Майло на Марс" (2011 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 150 милиона долара

Продажба на билети: 39 милиона долара

Предполагаема загуба: 166 милиона долара

Филмът е един от най-големите анимационни провали в историята на киното. с ненормално голям бюджет, странна история (марсианци отвличат майката на едно момче и то отива да я търси на тяхната планета) и стил на анимацията, който не допада на повечето деца, филмът е бил обречен на провал още от момента, в който на някого му е хрумнало да го прави. Загубите от филма се изчисляват на между 116 и 166 милиона.

3. "Смъртоносни машини" (2018 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 110 милиона долара

Продажба на билети: 83 милиона долара

Предполагаема загуба: 179 милиона долара

Трейлърите на "Смъртоносни машини" ни обещаваха екшън от ранга на "Лудия Макс", но вместо това видяхме поредната юношеска любовна история от типа на "Дивергенти". И съвсем заслужено пропадна в бокс офиса, а заради мащабната си рекламна кампания поражението беше жестоко. Дори да приемаме най-оптимистичните сметки за загубите, те със сигурност са някъде около 175-179 милиона долара. По тази причина в някои класации може да срещнете "Смъртоносни машини" не само като най-неуспешния филм на десетилетието, но и като най-големия кинопровал на всички времена.

2. "Самотният рейнджър" (2013 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 215 милиона долара

Продажба на билети: 260 милиона долара

Предполагаема загуба: 210 милиона долара

Филмът беше посрещнат "на нож" от критиците, заради расисткото (според тях) избиране на Джони Деп за ролята на индианеца Тонто. Явно ревютата, които бяха предимно негативни, са изиграли ролята си и филмът не получи очакваните приходи. Най-оптимистичните изчисления за загубите са за 150 милиона долара, но най-вероятно става дума за между 166 и 210 милиона.

1. "Джон Картър: Между два свята" (2012 г.)

Снимка: imdb.com

Бюджет: 250 милиона долара

Продажба на билети: 284 милиона долара

Предполагаема загуба: 224 милиона долара

Както вече споменах, има разминаване в мнението кой е най-големият провал в историята на киното, но който и да е - "Смъртоносни машини" или "Джон Картър", фактът е, че е филм от това десетилетие.

Създател на "Джон Картър: Между два свята" е Андрю Стантън, който стои зад хитовете "Търсенето на Немо" и "УОЛ-И". Дисни му се довериха напълно за приключенския филм, но очевидно игралното кино не е неговата стихия. Източници споделят, че на режисьора често му се налагало да презаснема сцени, което излишно раздуло бюджета. Резултатът е, че Дисни са загубили над 200 милиона. Но недейте да ги съжалявате - 7 от 10-те най-успешни филма на всички времена са именно техни.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement