През ноември Ladyzone.bg празнува своя 10-годишен юбилей. По този повод заедно с предаването "Тази събота и неделя" започваме поредицата "разЛИЧНИ истории", в която 5 жени ще говорят открито за личния си и професионален свят, за битките, през които са минали и за настоящето, в което са щастливи.
Всяка история е поставена в по-широкия обществен контекст, обяснен от специалист. Втората ни тема е за работата като кариера и работата като кауза, на която да се посветиш. Ето какво се крие зад това явление според психолога и социолог Детелина Стаменова.
Отдаването на кауза е една специфична тема, която e свързана с личностови характеристики, включително и алтруизъм.
Всъщност за какво работят хората?
Някои – за пари. Други за независимост. Трети работят, за да задоволят собствените си ценности и цели, което е свързано с потребността им да дават на обществото, да се чувстват полезни – и тук слагаме всички помагащи професии, лекари и учители. Има и хора, които помагат на животните или на хора в беда – и това е вътрешно убеждение, което не подлежи на промяна. В последните години например толкова хора спасиха бездомни котета или кучета, а в някои компании организират доброволчески дейности на служителите. Защото това са начини да се чувстваме по-добре и да повлиявяме на стреса – когато правите нещо малко и добро – включително да пуснете човека след вас преди вас, защото е само с една покупка в магазина или когато направите каквото и да било „малко добро“, това оставя вътрешно удовлетворение, което дава смисъл в живота. Като големият бенифициент на „добринката“ е този, който я извършва, не този който я получава, защото когато си активен и имаш кауза, това определено действа добре на усещането ти за смисъл в живота.
Поколението Z, родените от 1995 до около 2010 се смята, че са особени с това, че са дигитални, предприемчиви и първото поколение, което показва такива високи нива на желание да доброволстват.
За по-зрелите хора това не е ясно, не е много разбираемо – особено когато е професия, и то професия, в която личното време престава да бъде такова. Вероятно по-възрастните поколения не познават, не са имали като цяло възможност да усетят сами за себе си това удоволствие и им се струва, че този тип хора си „губят времето“. Всъщност не е така, а увеличаването на техния брой тепърва ще има полезен ефект върху всички ни.
Тази неделя в предаването "Тази събота и неделя" очаквайте историята на Петя Боевска, която работи с бежанци към мисии на ООН.
--
Детелина Стаменова е психотерапевт с голяма индивидуална практика. Завършила е юридическа психология и социология, преминала е четиригодишно психотерапевтично обучение и е сертифицирана да работи като психотерапевт след години лична психотерапия и супервизии от водещи психотерапевти.
Тя е познато лице от екрана като гост на различни предавания, в които се дискутират аспекти на психологическите проблеми. Детелина Стаменова е редактор на няколко книги, сред които "Войната с храната", посветена на хранителните разстройства. В личния си сайт поддържа блог, в който пише по различни теми, свързани с психотерапията и психологията.