Всеки родител желае да даде най-доброто на детето си и това включва много неща - от ежедневната храна до обучението. Майки и бащи от край време допълват получените в училище знания с разнообразни курсове и уроци. Съвременните варианти на обучителни курсове са разработени с много свобода и креативност, за да предизвикат детската любознателност. Ето 3 варианта, при които по артистичен начин се стимулира паметта, децата се научават да смятат наум и се запознават с парите.
- Деца на 6 години умножават, а на 8 вече могат да делят
Курсовете по ментална аритметика стават все по-популярни. Иновативният метод предлага хармонично развитие на малките приключенци с помощта на специални упражнения с древното китайско сметало „абакус“ и практика за по-бързо устно смятане. По време на занятията у детето протича важно за неговото развитие активиране на мозъка, вследствие на едновременна работа на двете полукълба при смятане. С менталната аритметика бързо се усвояват математически действия и д големи числа. Но тя не е само смятане.
Основната цел е развиване на висшите психични функции – внимание, мислене и памет. Менталната аритметика спомага да се подобри паметта (краткосрочна, дългосрочна и фотографска), да се формира логическо мислене и децата да се научат да се концентрират лесно. А работата с абакуса помага на детето да подобри фината си моторика.
- Развиване на суперпамет
Това е авторска методика на международната мрежа от детски образователни центрове Smarty Kids. Тази програма насърчава малките да могат да се учат на бързо усвояване на текстове с разбиране. Тези практики са насочени към подрастващите, у които тепърва се сформира любов към четенето и думите.
За обучението се използва мнемотехника. Това е изкуство и техника за запаметяване, съвкупност от похвати за облекчено запомняне на максимален обем информация. Основният подход е създаване на изкуствени асоциации. Това е причината и да се нарича суперпамет. Използват се различни техники и „мозъчни дразнители“. Чрез тях се тренира мозъчният дял. Това води до развие и подобряване на умението за скоростно четене с разбиране.
- Трябва ли децата да знаят как се работи с пари
На каква възраст е добре да се дават джобни и нужно ли е децата да научават какво въобще е икономика? Спорни въпроси, по които родителите имат различно мнение. Ако искате децата да научат повече за света на парите, има курсове по финансова грамотност за деца. Там те се запознават с основните инструменти и термини в икономиката, с които всеки възрастен се сблъсква. Научават още и как да управляват финансите си. Така адаптацията им в по-късен етап ще бъде по-плавна и лесна и те ще подхождат с внимание и увереност към всяко финансово предизвикателство. Ще са наясно и с валутите, какво значи семеен бюджет и не на последно място - какви са правата им като потребители.
Такъв курс е подходящ за деца от 8 до 14 години. Децата се учат и как да боравят безопасно с банкови карти. Напоследък все повече родители предпочитат този начин на получаване на джобни, вместо да дават банкноти. Не на последно място, децата се учат и да разпознават фалшиви банкноти, мошеници и да разработват свои собствени бизнес планове за изкарване на доходи.