В допълнение на редовната цитонамазка, профилактиката на маточната шийка може да се подобри с употребата на т.нар. HPV тест (ако сте на 30 или повече години), както и с помощта на новите HPV ваксини за момичета и млади жени.

#От какво се причинява ракът на маточната шийка
В повечето случаи този вид рак се причинява от вирус, наречен човешки папилома вирус (ЧПВ). Инфекцията с ЧПВ е едно от най-честите заболявания, предавани по полов път. Досега са описани нд 56 различни типа ЧПВ. Човешките папиломни вируси могат да се разделят на две големи групи: такива, които инфектират кожните повърхности, и такива, които засягат предимно лигавиците.

#Други фактори, които могат да допринесат за рака на шийката
- Заразяване с хламидии или Herpes simplex вирус тип 2 (две различни полово предавани инфекции);
- Наличието на засегнати от заболяването роднини по първа линия от женски пол (майка, сестра). Според International Journal of Cancer, в тези случаи рискът се увеличава трикратно;
- Пушенето, което пречи на организма да се бори с инфекциите. Изчислено е, че пушенето увеличава двойно риска от развитие на CIN 3 от изменени клетки;
- Ниски нива на фолиева киселина (витамин от тип B);
- Ограничена консумация на зеленчуци;
- Продължителната употреба на противозачатъчни средства (10 или повече години);
- Състояния, водещи до отслабване на имуннитета (напр. СПИН).

#Кои на най-честите прояви на ЧПВ инфекция
- Остри кондиломи – развиват се като брадавицовидни разраствания под повърхността на кожата около ануса и външните гениталии. Иман нисък онкологичен потенциал. Лекуват се, като се отстранят с лазер, електронож, намазвания с подофилин или трихлороцетна киселина; 
- Интраепителиална неоплазия (ИЕН) – представлява развитие на атипични епителни клетки на външните полови органи, влагалището, шийката и перианалната област. Тежките случаи на ИЕН от 1/3 до 2/3 преминават в рак до 10-15 години. Нелекуваните изменения могат да регресират и спонтанно. Диагнозата се поставя с цитологично изследване на излющени клетки от влагалището и шийката. Други методи са колпоскопията, биопсията и конизациото (изрязване на конус от маточната шийка).

#Симптоми на рака на шийката
Най-често ракът на маточната шийка протича безсимптомно. Въпреки това, ако са налице симптоми, те обикновено включват:
- необичаен вагинален секрет или кървене (особено след полов акт);
- болка в кръста;
- болезнено уриниране (особено, когато е налице и болка ниско в коремната област);
- болка по време на секс.

#Какво сочат статистическите данни
В световен мащаб, ракът на шийката е вторият най-често срещан тип рак сред жените, след този на гърдата. Всяка година, това злокачествено заболяване засяга близо 500 000 жени, като 275 000 от тях умират. В САЩ, например, рак на шийката на матката е 14-тата най-често срещана причина за новои случаи на рак всяка година. По данни на Американското онкологично дружество, през 2007 г. близо 11 150 жени в САЩ са заболели от рак на маточната шийка и около 3700 от тях са починали. Тази по-ниска честота на цервикален рак в Щатите се дължи до голяма степен на въвеждането на цитонамазката, която в рамките на 50 години е понижила честотата на това заболяване в САЩ с близо 75%.

#Как се лекува рак на маточната шийка
Раковите изменения се лекуват по принципите на онкологията в зависимост от стадия на заболяването. Разковничето за ранното откриване на ЧПВ инфекции и за 100% излекуване е в редовните гинекологични прегледи – 1-2 пъти годишно, и вземане на цитонамазка всяка година.

#Как да се предпазим от рак на маточната шийка
Най-добрият начин да се предпазите е редовният скрининг посредством цитонамазка и (ако сте на възраст над 30 години) HPV тест („HPV теста и цитонамазката – често задавани въпроси“). Заедно, тези изследвания могат да определят дали имате или има вероятност да развивате клетъчни изменения, които могат да се превърнат в ракови, ако не бъдат отстранени. Ако вашата цитонамазка открие изменения, а HPV тестът покаже, че сте заразена с високо рисков тип на вируса, вашият лекар може да предприеме допълнително изследване, наречено колпоскопия, за да установи дали се налага отстраняване на анормалните клетки.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement