Добре дошли в нашата Лятна зона. Продължаваме с летните плодове, които носят здраве, красота и младост.
Боровинка
Боровинките съдържат ценни антиоксиданти и поддържат организма млад. Те са богат източник на антоцианин – мощен антиоксидант, който забавя процесите на стареене, подобрява кръвообръщението и засилва действието на витамин С – така влияе на образуването на колаген и подобрява състоянието на кожата. Известни още като "храна за мозъка", боровинките стимулират умствената дейност и успешно се справят с очни заболявания. Добър източник са на пектин, понижаващ холестерола. При локално прилагане имат леко свиващ и пилинг ефект.
Червена боровинка
Червените боровинки съдържат съставки, забавящи появата на заболявания в напреднала възраст. Червените боровинки съдържат елагова киселина – антиоксидантно съединение, което доказано обезврежда веществата, предизвикващи рак, и предотвратявасърдечните заболявания. Този антиоксидант се усвоява най-добре от необработена храна – добра новина за любителите на червени боровинки. Те изобилстват и от витамин С и отлично се грижат за младежкия вид на кожата, за очите и имунната система. В състава им има още два елемента, които предпазват сърцето от болести – мощните биофлавоноиди кверцетин и мирицетин.
Пъпеш
Този нежен сочен плод е богат на антиоксиданти – мощно оръжие срещу свободните радикали. Пъпешът е богат източник на витамин С и бета-каротин – естествени подмладяващи елементи, които спомагат за възстановяването и растежа на клетките и укрепват имунната система и кръвообръщението. Съдържа и калий, който понижава високото кръвно налягане и лошия холестерол. Високото водно съдържание на плода спомага за прочистването на организма от токсини.
Праскова и нектарина
Прасковите се славят с удивителното си въздействие върху човешкия организъм. Благодарение на високото съдържание на калий, те са полезни за сърцето. Притежават леко диуретично действие и се препоръчват на хора с високо кръвно налягане. За хора с анемия, нарушен ритъм на сърцето и проблемисъс стомаха се препоръчва 250 г сок от праскови да се пие 15-20 минути преди ядене. Високото съдържание на витамин С придава на прасковата мощно антиоксидантно действие. Освен че забавят стареенето, плодовете неутрализират ефекта на свободните радикали, с което предпазват организма от образуване на злокачествени заболявания. Прасковите укрепват имунитета, препоръчват се за подсилване на малки деца, възрастни и дълго боледуващи хора. Те унищожават болестотворните бактерии и вируси в организма.
Диня
Динята е източник на антиоксиданта ликопен, за който е установено, че предпазва от тумори. Плодът действа профилактично срещу някои ракови заболявания, а високото му съдържание на калий помага за регулиране на сърдечните функции и нормализиране на кръвното налягане. Динята е богат източник и на фибри, които помагат за поддържане правилното функциониране на чревната флора и работи за предотвратяване на тумори на дебелото черво и ректума. Любопитен факт е, че дори семките на динята са богати на белтъчини и мазнини и от тях се прави великолепно растително масло. Семената на динята съдържат веществото cucurbocitrin, което помага при понижаване на кръвното налягане и за подобряване на бъбречната функция. Динята е богата още и на витамини A, С, калций, желязо и бета-каротин. Съдържа доста по-малко въглехидрати, което я прави добра храна при хора с диабет, за които препоръчителната дневна доза диня е около 200-300 г. Смята се, че фруктозата от динята подобрява работата на черния дроб, успоредно с което и усвояването на белтъци, мазнини и въглехидрати.
Водата представлява 92% от масата на динята. Редовното похапване на диня през летните месеци прочиства организма от токсични вещества, което я прави подходяща храна при проблеми с отделителната система. Динята предпазва от образуване на камъни в бъбреците, помага и при някои заболявания на черния дроб и жлъчката. До 2,5 кг сочна диня на ден може да помогне при отслабване на хора, страдащи от затлъстяване.