В нощта на 26 срещу 27 октомври България преминва към зимното часово време. Това се случи точно в 4.00 сутринта. Това е втората промяна на времето за тази година, след тази през март. Тогава преминахме към лятното часово време.

 

Ето 10 интересни факта за смяната на времето:

 

1. Как започва това?

 

Бенджамин Франклин е виновникът за смяната на времето. Всичко започва от едно шеговито писмо, публикувано във вестник “Journal de Paris” през 1784 г. В един пророчески пасаж той представя идеята, имаща за цел да пести средства, въпреки че по онова време хората биха пестили восък за свещи, а не от електричество. Въпреки че становището му ясно повдига някои практически точки, Бенджамин Франклин може би първоначално го е написал като извинение да се подиграва на французите, че са мързеливи.

 

Всички трудности ще бъдат през първите два или три дни; след което реформирането ще бъде толкова естествено и лесно, колкото и настоящата нередност [...] Задължете човек да става в 4.00 ч. сутринта и е повече от вероятно той да си легне с желание в 8.00 ч. вечерта; и след като е имал осем часа сън, той ще става по-охотно в четири сутринта след това”, пише Бенджамин Франклин в писмото си.

 

 

2. Германия става първата държава, предприела смяна на времето

 

През 1916 г. Германия става първата страна, която официално приема лятното часово време. Това се случва в резултат на усилията за запазване на въглищата по време на Първата световна война. Великобритания, заедно с много други европейски нации, бързо последва примера на немската нация. Едва през 1918 г. смяната на времето се разпространява и в САЩ. Една година след влизането във войната отвъд океана започват да практикува лятно часово време като мярка за пестене на електроенергия.

 

3. България и смяната на часовото време

 

В нашата страна тази корекция се въвежда за първи път на 1 април 1979 г., като тя се прави два пъти годишно. До 1996 г. лятното часово време започва от 00.00 ч. в последната неделя на март до 23.59 ч. в  последната неделя на септември. През 1997 г. и 1998 г. този период се измества с три часа (б.а. - съответно в 03.00 ч. през нощта). От 1999 г. смяната на времето се извършва в 03.00 ч. през нощта на последната неделя на март и продължава до 04.00 ч. до последната неделя на октомври. Тогава часовниците се връщат с час назад.

 

4. Пести енергия

 

Според много специалисти, преминаването от лятно към зимно часово време пести енергия. Освен това, чисто икономически това действие осигурява повече светлина и повишава активността на хората.

 

5. Негативен аспект

 

Според друго схващане, промяната на времето има негативни последици върху здравето. Според тях, то може да доведе до промени в биологичния часовник на човек. Връщането на стрелките с 60 минути назад може да изостри хронични заболявания и да предизвика депресия. Това обаче е отричано от много хора, които го отдават само на внушения. Учени уточняват, че преминаването към зимното часово време няма съществено влияние върху здравето ни, но може да допринесе към смяна на настроението ни. Според проучвания, това се наблюдава в първите 1-2 дни след корекцията.

 

6. Престъпността се увеличава

 

Проучване на института “Брукингс” показва, че лятното часово време намалява грабежите. Според него, те се случват повече под прикритието на тъмнината. С повече светлина рано вечер, когато хората се прибират от работа, вероятно има по-малко заплахи.

 

7. Защо се извършва през нощта?

 

Идеята за смяната на времето през нощта всъщност е много проста. Според сайта LiveScience, в 3.00 ч. - 4.00 ч. сутринта в неделя повечето хора са си у дома или в леглата. Това няма да попречи и на работното време на баровете и ресторантите. Вероятно е избрано и за да може да не засегне тези, които работят ранни смени.

 

8. Фермерите не одобряват лятното часово време

 

Снимка: bTV Media Group

 

Според много хора, правилно е лятното часово време. Споровете по темата продължават. Не така стоят обаче нещата с фермерите. Според “National Geographic” още преди много години те лобирали срещу лятното часово време. Това е така, защото им се дава час по-малко време на слънчева светлина, за да изпратят реколтата си на пазара. И в наши дни много от тях предпочитат зимното часово време, защото кравите обичат да бъдат доени по график и преместването на часовниците нарушава това действие.

 

9. Промяната на времето и изборите в България

 

Промяната на времето днес съвпада и с поредните парламентарни избори в България. Това означава, че ще имате с един час повече да мислите за кого да дадете своя вот. Припомняме, че изборният ден у нас стартира в 7.00 ч. и ще завърши в 20.00 ч.

 

10. Кой връща стрелките на часовника?

 

Общо 119 държави в света прибягват до смяна на времето всяка пролет и всяка есен. Сред тях е и България. Има обаче и такива, които не го правят. Това са Япония, Китай, Сингапур, Естония, Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан, както и Русия. Зимното часово време предпочитат в Хавай, Пуерто Рико, Американска Самоа, Гуам, Северните Мариански острови и Американските Вирджински острови. През последните пет години пък 19 американски щата приеха закони или резолюции в полза на целогодишното лятно часово време. Това са Колорадо, Алабама, Джорджия, Минесота, Мисисипи, Монтана, Айдахо, Луизиана, Охайо, Южна Каролина, Юта, Уайоминг, Делауеър, Мейн, Орегон, Тенеси, Вашингтон и Флорида.