Ново изследване на Медицинското училище на Ексетер показва, че 120 минути седмично сред природата увеличават усещането за благосъстояние. В мащабното проучване са взели участие близо 20 000 британци, живеещи в градове.

Ползите за здравето, свързани с потапянето в природата, включват понижен риск от затлъстяване, диабет и психични разстройства. Очевидно най-простите рецепти са най-ефективни - прекарването на поне два часа седмично сред природата прави чудеса за човешкото здраве.

Изследователите от Медицинското училище на Ексетър във Великобритания са разгледали данните от предишни проучвания, за да разберат по-добре какви са ползите от престоя в природата. Те откриват, че потапянето в природата е свързано по-малка вероятност от хоспитализация заради астма, сърдечно-съдови заболявания, диабет, психически дистрес, затлъстяване и смъртност при възрастни. Също така установяват, че това намалява затлъстяването и късогледството при децата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Два часа седмично в природата се оказва повратни, като връхните ползи от потапянето настъпват между 200–300 минути седмично. Изследването е изключително важно поради причината, че се основава на десетки хиляди души, които живеят в гъстонаселени градски райони. А именно това население - заобиколено от бетон, асфалт и взряно в екраните на мобилните джажджи, най-много се нуждае от престоя в планините сред гори и езера.

Снимка: iStock

Няма значение как разпределяте седмичните 120 минути - 20-минутна разходка всеки ден или 2 часа наведнъж през уикенда вършат същата работа. Изследователите също така не отчитат разлика в средата - градският парк изглежда също толкова ефикасен, колкото и преходът в дебрите на гората. Подобна информация е от особено значение, предвид че се очаква 68% от населението на света да живее в градски райони в следващите три десетилетия. 

Интересното е, че изследването тегли чертата на точно 120 минути. Участниците, които прекарват между 1 и 119 минути не съобщават по-голямо субективно благополучие от тези, които не прекарват време сред природата. Изглежда, че прагът е 120 минути, като ползите продължават да нарастват до 300 минути седмично.

Снимка: iStock

Медицинските специалисти също признават ползите от потапянето в природата за здравето, като в Шотландия лекарите вече имат право да предписват разходки в природата на своите пациенти. Посланието е повече ясно - излезте навън. Колкото по-малко време прекарва човек в природата, толкова по-голяма е вероятността да изпитва негативи за психическото и физическото си здраве. За щастие обаче е вярно и обратното. Просто трябва по-често да се потапяме сред природата.

Пълните резултати от научното изследване са публикувани в списание "Scientific Reports".

  • Палатка или бунгало? Кое да изберем за по-добра почивка (ВИДЕО+СНИМКИ)
  • Самоков или Говедарци – къде е по-хубаво за почивка? (ВИДЕО)
  • ТОП 10 причини да изберете планинско приключение през лятото (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • 10 неща, които са ни нужни за всеки планински поход (ВИДЕО)
  • 6 съвета при вземане на кола под наем за ваканцията (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Как да си направим приятен и здравословен пикник в планината (СНИМКИ)
  • Топ 5 хижи в Родопите, подходящи за деца (СНИМКИ)
  • 33 готини неща, които да направите през лятото (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Планина вместо море през лятото? Защо не! Топ дестинации по света и у нас
  • Възможно ли е Еверест да не е най-високият връх в света (ВИДЕО)

Вижте повече за Витоша планина в следващото видео:

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK