Анемиите са най-честите заболявания на кръвта в детската възраст. В превод от гръцки думата "анемия" означава безкръвие. Основните показатели за болестта са понижените нива на хемоглобина и на червените кръвни клетки в единица кръвен обем. Анемията може да е самостоятелно заболяване, но може да се прояви и като допълнителен симптом вследствие на друго сериозно заболяване.

Продължава >>

Кои са основните симптоми, по които да разпознаем детската анемия >>

 

Бледостта на кожата и лигавиците

Бледият цвят на кожа и лигавиците е водещият симптом при анемиите. Съществува обаче и т.нар. псевдоанемия. Тя обикновено се среща при изнежени деца с наднормено тегло, както и при невропатични деца. В тези случаи обаче лигавиците, ушните миди, дланите, ходилата и ноктите са розови. Кръвните показатели са в норма.

Слабото наддаване на тегло

Този важен симптом на анемичното състояние при кърмачето се проявява най-вече след 6-ия месец, когато депото на желязо в черния дроб се изчерпва.

Слабият апетит

Влошеният апетит е и в пряка връзка, както и причина за проявата на по-горния симптом.При някои малко по-големи деца се среща и странен апетит към пясък, пръст, лед, мазилка и т.н. 

Кожата на детето е суха

В по-напреднал стадий на заболяването ноктите стават чупливи и косата пада. Кожата губи от своята еластичност и влага. Става суха и започва да се бели.

Висока температура

Възможно е телесната температура леко да се повиши за по-продължителен период.

Детето е вяло и апатично

Обикновено детето не желае да се включва в по-активни игри с връстниците си, като предпочита да се оттегли настрани и единствено да наблюдава.

Рагади

В ъгълчетата на устните могат да се появят рагади в резултат на инфекция и на хиповитаминоза В2.

Склонност към инфекции

Анемичните деца азвиват повишена склонност към инфекции, но и самите инфекциозни болести изчерпват депата на желязо в организма и водят до анемия.

Различават се няколко основни вида анемии:

Желязодефицитни анемии

Задволяването на нуждите от желязо става по два пътя – чрез храната и чрез използването на желязото, складиано в черния дроб под формата на депо. Това депо се зарежда през последните месеци на бременността, поради което при недоносените деца и при близнаците има оскъдно натрупване на желязо и анемията се изявява още в първите месеци след раждането. Ако през втората половина на бременността хемоглобинът на жената е с ниски стойности, тя трябва да се лекува. Това е ранната, вътреутробна профилактика на желязодефицитната анемия при кърмачето. В противен случай, т.е. ако майката отказва по една или друга причина да приема желязо под формата и дозата, предписани й от лекаря, то рискът бебето й да развие анемия е значително висок.

Анемии при кръвозагуба

При травма, ако кървенето е масивно, се изисква спешна медицинска помощ. Когато кръвозагубата е хронична – в малки количества продължително време, симптомите се проявяват бавно, постепенно се засилват и стават същите като при желязодефицитната анемия. Пичини за хронична кръвозагуба има обикновено при по-големите деца, но понякога се срещат и при най-малки с непоносимост към кравето мляко.

Апластични анемии

При тези анемии е нарушено или потиснато узряването на червените кръвни клетки (eритроцитите) в костния мозък – мястото, където те се образуват. Защо се отключва този процес, още не е напълно изяснено. Сред посочваните причини са радиационно облъчване, отравяния, употреба на някои лекарствени средства, тежки инфекции. Има и наследствени апластични анемии, съчетани с други симптоми и аномалии. При болните деца освен восъчната бледост на кожата алармиращ симптом е и склонността към кървене. Кървят носът и венците. По кожата има кръвоизливи, без те да се предхождат от контузии.

Хемолитични анемии

В повечето случаи този вид анемии са наследствено обусловени. За да се постави по-бързо диагнозата, личният педиатър трябва да се уведоми, ако има други болни от фамилията. Ненаследствена, а придобита анемияот хемолитичен тип е анемията при децата, които имат кръвна група (ABO и Rh) несъвместимост с майката.

Особеното при хемолитичните анемии е, че на фона на бледостта се развива и жълтеница. По време на кризи урината и фекалиите са тъмно оцветени. Децата се оплакват от коремни болки. Далакът е уголемен. С напредването на възрастта при тези деца се появяват характерни деформации на лицето и черепа.

Какво трябва да знае всеки родител:

•    Водещо място при желязодефицитната и другите дефицитни анемии е това на профилактиката. От изключително значение е кърмачето и малкото дете да се отглеждат правилно и да се закаляват системно. Това повишава устойчивостта им към инфекции и по този начин се съхраняват жезязосъдържащите депа. Кърмачето трябва да приема плодови и зеленчукови  сокове след края на първия месец, освен ако няма противопоказания за това.

•    Естественото хранене на детето е жизненоважно, но и кърмата, и кравето мляко са бедни на желязо. Хуманизираните млека са обогатени с желязо, но то невинаги се усвоява пълноценно. Основните източници на този микроелемент са:
-    жълтъкът
-    месото
-    черният дроб
Повечето специалисти препоръчват жълтъкът да се дава след навършването на 4-месечна възраст, а пюретата с месо – от шестия месец. Храните, които трябва да се избягват от децата ни са всички онези, които включват в състава си консерванти, оцветители и ароматизатори. Консервираните продукти също трябва да са табу за малчуганите, съветват педиатрите.

•  Ако има данни за наследствена анемия, личният педиатър трябва да бъде уведомен! Редовните профилактични прегледи и тук са от изключително значение, за да се намали риска от равитие на анемията. Тези прегледи задължително се правят при децата, навършили 6 месеца и 1 година.