Те са малки, но смъртоносни! Угарките от цигари са едни от най-честите замърсители. Обикновено остават незабелязани, но се крият почти навсякъде.
Може да намерите угарка от цигара дори когато отидете нависоко в планината, на чист въздух, сложена под камък или намачкана в кората на дърво. Оказва се обаче, че и в центъра на София са се обособили много на брой, нерегламентирани пепелници. Става дума за металните стълбове към оградите, отделящи тротоара от улицата. Претъпкани, преливащи от боклуци метални цилиндри, превърнати от огради в пепелници.
СЪРЦЕТО НА СОФИЯ "ТУПТИ" В ЦЕЛУЛОЗЕН АЦЕТАТ И ТОКСИЧНИ ХИМИКАЛИ
Филтрите на цигарите се разграждат, но не напълно за около 10 години. Химикалите, които отделят (арсен, олово, никотин), могат да останат в околната среда още много години след края на живота на самата угарка.
Въпреки че излагането им на слънчева светлина може да доведе до разпадането им на по-малки частици, те никога няма да изчезнат напълно.
Всяка година в океана могат да бъдат открити около 4,7 трилиона угарки от цигари - което причинява големи щети на водните източници и застрашава морския живот.
Огромно количество цигарени остатъци се изхвърлят също на улицата или в канализацията. Проучване във Великобритания установява, че:
- 52% от пушачите смятат, че е нормално да пуснат цигарата си в канализацията.
- 11% от пушачите не класифицират угарките от цигари като боклук.
- 75% от пушачите хвърлят угарките на земята.
Какво показа анкетата ни за това къде в София се хвърлят фасовете - ВИЖТЕ ВЪВ ВИДЕОТО.
Направихме експеримент, в който проверихме колко точно цигари са загасени в тези невидими пепелници на София на улица "Юрий Венелин".
Тя е една от малките улички на София. Намира се в близост до СУ "Климент Охридски", на нея е разположена къщата, в която е живял писателят Емилиян Станев.
Колко на брой угарки от цигари извадихме?
Какви други боклуци бяха натъпкани в металните колчета?
Кой е най-странният отпадък, който открихме?
Вижте във видеото.