По време на коронациите се използват елементи още от древни времена. Някои от тях са автентични, други отчасти се подновяват. 

1. Лъжица за коронация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Getty Images

Най-старият елемент от коронационната е лъжица от XII век. Тя се използва за помазване на новия монарх със свещен елей. По този начин го изпълва с Божия дух и го прави недосегаем. Този ритуал води началото си от саксонските вождове, които били помазвани с масло от рог, подобно на ритуала, описан в старозаветната Книга на царете за помазване на цар Соломон. Актът на освещаване се смята за толкова свещен, че е единствената част от церемонията по коронацията на Елизабет II, скрита от камерите.

2. Императорската държавна корона

Снимка: Getty Images

Императорската държавна корона, която беше изложена върху ковчега на кралица Елизабет II, е създадена за коронацията на крал Джордж VI през 1937 г. Това е короната, която монархът носи, когато напуска Уестминстърското абатство след церемонията по коронацията, и която се използва при церемониални случаи като държавното откриване на парламента. Подобно на короната на Свети Едуард, тя е затворена императорска корона с арки, които образуват кръст над главата на владетеля.

3. Корона на Свети Едуард

Снимка: Getty Images

Короната на Свети Едуард е изработена през 1661 г. за Чарлз II, за да замени короната, претопена от парламентаристите по време на междуцарствието. Оригиналът е носен от Едуард Изповедника и се смята за свещена реликва след канонизирането му през 1161 г.

Короната на Свети Едуард е повредена през 1671 г., когато парламентаристът Томас Блъд я сплесква с чук и я пъха под наметалото си, за да я открадне. По-късно той е помилван и короната е върната в първоначалния си блясък. Тази корона се използва по време на коронацията, а иначе се съхранява в Лондонската кула, където посетителите могат да видят солидната ѝ златна рамка, лентата от ермин и над 400-е камъка, които я правят блестяща.

4. Владетелският скиптър с кръст

Снимка: Getty Images

Скиптърът е част от дългогодишната традиция на жезъла като символ на длъжността. По време на погребението на кралица Елизабет II скиптърът е сред предметите, украсяващи ковчега ѝ. По време на церемонията по коронацията епископът на Кентърбъри връчва скиптъра на новия монарх и казва: „Приеми жезъла на справедливостта и милосърдието. Бъди толкова милостив, че да не бъдеш твърде небрежен. Така изпълнявай правосъдието, че да не забравяш милостта. Наказвай нечестивите, защитавай и пази справедливите и води народа си по пътя, по който трябва да върви“.

С течение на времето монарсите са добавяли нови елементи към дизайна на скиптъра. През 1820 г. Джордж IV добавя роза, бодил и трилистник, представляващи Англия, Шотландия и Ирландия, но най-известната модификация е добавеният през 1910 г. от Джордж V диамант Cullinan I, известен като Голямата звезда на Африка – най-големият безцветен шлифован диамант в света.

5. Кълбото на владетеля

Снимка: Getty Images

Кълбото, увенчано с кръст, е християнски символ на властта още от Средновековието. Кръстът на владетеля е поставен върху ковчега на кралица Елизабет II. Кълбото на суверена е изработено от осветено злато със скъпоценни ленти, разделени на три части, представляващи трите известни континента по времето на създаването му. По време на коронацията архиепископът на Кентърбъри поставя кълбото в дясната ръка на монарха.