Думите, подхвърлени в онлайн пространството, наистина могат да обидят, но могат и да са повод за изложба. "Колекция от онлайн омраза" събира работата на четирима художници по темата. Цвета Макгрегър от "Преди обед" разказва за събитието чрез среща с Елизавета Ангелова (художник калиграф) и Симеон Василев (фондация GLAS, а създаване на по-добра среда за ЛГБТИ хората в България).
Върху илюстрации от сърца с реални размери и визия тя е изписала различни обидни думи, събрани от социалните мрежи.
"Тъжното е, че изобщо не е трудно да се съберат такива обиди. Те са изцяло от интернет пространството. Не са провокирани от нещо скандално. Дори най-безобидно споделяне на лично мнение може да провокира лавина от нападки."
Думите са изписани върху плат, на ръка, при това по красив начин.
"Идеята е да обезоръжим думите от техни смисъл, представяйки ги по красив начин. В началото, докато ги четях, ги усещах. В един момент обаче те започнаха да стават букви след буква... Така и хората, към които са отправени, трябва да започнат да се дистанцират от тях, за да запазят вътрешната си сила. Направят ли го, хората пък, които ги излъчват, няма да имат мотивация да го правят".
"Естествено, че хомосексуалистите са с увреждания, макар и те да не го признават. Те не искат да правят деца - това си е болест" - е един от коментарите, изписан по красив начин, в рамките на изложбата.
"Мнозинството от българите осъзнават проблемите с дискриминация към ЛГБТ хората и специално проблема с дискриминацията в училище и в дома. Така че има положителна тенденция в оценяването на проблема. Разбира се, виждаме и омразата. Според мен тя се увеличава онлайн. Това е феномен, проблем, за който не се говори и се надявам с тази инициатива да се даде повече публичност", споделя Симеон Василев.
Цялото предаване може да гледате на btvplus.bg.