Времето, когато гигантите в развлекателния бизнес можеха да правят каквото си искат, вече безвъзвратно отмина. Хора като Харви Уайнстийн, които злоупотребяваха с властта си и позицията си пред очите на целия свят, вече трябва да отговарят за действията си, но понякога нещата отиват твърде далеч.
Ако Уайнстийн е доказан изнасилвач и има ефективна присъда, големите актьори Джони Деп и Кевин Спейси загубиха работата си само заради обвинения. Никой от тях двамата не е посочван за виновен от съд никъде по света, но за гневната тълпа това няма значение.
Културата на отхвърляне е феномен, който се роди в XXI век благодарение на социалните мрежи. В момента, когато някой бъде обвинен в расизъм, хомофобия или трансфобия, социалните мрежи избухват срещу него. Обикновено този човек няма право да отговаря и да защитава мнението си, а само да се извини, което обаче не му гарантира, че ще бъде изваден от черните списъци на политкоректната полиция.
На съвсем скорошна пресконференция актьорът Джони Деп заяви, че културата на отхвърляне е излязла извън контрол и никой не е в безопасност. И всички виждаме, че е точно така – преди няколко години композиторът Лин-Мануел Миранда беше считан за герой на антирасисткото движение в САЩ, след като направи мюзикъла „Хамилтън“ без почти никакви бели актьори. Сега обаче му се наложи да се извинява, защото в новия му филм, посветен на латиноамериканското население в САЩ, няма почти никакви чернокожи латиноамериканци.
Естествено някои звезди се включиха в защита на Лин-Мануел Миранда и припомниха, че това е човекът, който се осмели да направи основателите на САЩ чернокожи, но после същите хора трябваше да се извиняват за коментарите си в подкрепа на Миранда.
Културата на отхвърляне е истинска епидемия, която бушува най-вече в САЩ (сигурно си спомняте, че „отхвърленият“ в САЩ комик Луис Си Кей дойде в България преди няколко години и се радваше на огромна популярност). Някои звезди се престрашиха и заклеймиха този странен социален феномен.
На следващите страници сме подбрали 10 от най-интересните и смислени коментари за културата на отхвърляне от някои от най-популярните личности от света на киното, музиката и литературата, сред които са писателката Дж. К. Роулинг и звездата от „Мистър Бийн“ Роуън Аткинсън. Любопитно е, че всеки един от тях е ставал жертва на тази култура в даден момент от живота си >>>
Ник Кейв
Едно от най-добрите определения на културата на отхвърляне са на музиканта и текстописец Ник Кейв, който я определи като „гнила религия“. Преди време той беше критикуван за някои думи в старите си текстове, но отказа да ги промени с аргумента, че никой не може да знае кои думи ще са политически коректни и кои не след 30 години.
„Опитът да претворим обществото си по един по-справедлив начин, който някога беше благороден, днес има най-лошите аспекти, които има религията, без нищо от красотата ѝ. Морална самоувереност, праведна самонадеяност и отхвърляне на възможността за изкупление. Превърнало се е, съвсем буквално, в една бясна гнила религия.“
Дж. К. Роулинг
Авторката на „Хари Потър“ в момента е една от най-противоречивите знаменитости в света. Миналата година тя написа дълго есе, в което обяснява защо според нея е важно да има права, които се основават на биологичния пол. Мнението ѝ беше прието като „трансфобско“ и писателката беше подложена на много атаки онлайн, но това не попречи на най-новата ѝ книга („Тревожна кръв“) да стане бестселър.
„За мен ще бъде по-лесно да използвам одобрените в Туитър тагове, да се присъединя към просветените и да отразя праведната им светлина. Конформизмът носи усещане за щастие, утеха и безопасност.“
Джъстин Бийбър
На всички ни е известно миналото на Джъстин Бийбър и скандалите, в които младият музикант беше замесен. Днес той е променил начина си на живот и се е отказал от вредните си навици в миналото, но за това по никакъв начин не му е помогнала културата на отхвърляне.
„Какво правим с общество, в което всеки е отхвърлен? И може ли в него да има място за съзряване? Защото просто да отпишеш някого не е отговорът.“
Тейлър Суифт
Неотдавна Тейлър Суифт беше обвинена, че е откраднала името на албума си „Фолклор“ от марка дрехи. Това, което направи нещата по-лоши, беше, че марката е собственост на чернокожа дизайнерка. Тогава Суифт побърза да се извини и да компенсира грешката си. Тя обаче е говорила за негативния ефект от културата на отхвърляне.
„Едва ли има много хора, които биха разбрали какво е милиони да те мразят много шумно.“
Роуън Аткинсън
Актьорът, който е най-известен със създадения от него персонаж мистър Бийн, също попадна под ударите на културата на отхвърляне, след като изрази положително мнение за коментар на министър председателя на Великобритания за носенето на бурки. По тази причина той също се обяви срещу масовото отхвърляне на знаменитости заради извадени от контекста коментари.
„Проблемът е, че някакъв алгоритъм онлайн решава какво да виждаме, което създава една двойна представа за света. Ти или си с нас, или си срещу нас. И ако си срещу нас, заслужаваш да бъдеш „отхвърлен“. Важно е да чуваме много различни мнения, защото това, което виждаме сега, е дигиталният еквивалент на средновековна тълпа, която кръстосва улиците, за да търси кого да изгори. Плашещо е за всеки, който е жертва на тази тълпа и ме изпълва със страх за бъдещето.“
Какво мислят за културата на отхвърляне Алек Болдуин, Шарън Стоун и други, може да видите на следващата страница >>>