Докосващ, пробуждащ емпатия и изпълващ жените с гордост, филмът „Мария Монтесори: Новата жена“ проследява разтърсващата историята на световноизвестната италианска лекарка и педагожка.
През 1900 г. парижката кокотка на върха на славата си Лили д’Аленжи бяга от Париж, за да скрие умственото увреждане на своята дъщеря. Егоистична и безскрупулна, тя дори не може да погледне дъщеря си. Красавицата отива в Рим с надежда да остави момичето в институт, в който да се грижат за него, без да се налага да жертва своето време, начин на живот и репутация. Съдбата обаче ѝ поднася поредната изненада, срещайки я с харизматичната и интелигентна лекарка Мария Монтесори, чийто подход преобръща живота както на Лили, така и на дъщеря ѝ…
Монтесори е жена, успяла да се издигне в мъжко общество, готова да отстоява позициите си и да се бори. Посвещава се на разработването на хуманен метод за обучение на деца с физически и умствени дефицити, работи усилено и безвъзмездно с едничката цел да остави отпечатък и да помогне на низвергнатите подрастващи.
Мария е устремена към това да бъде олицетворение на la nouvelle femme – модерната еманципирана жена. За нея „бракът не е акт на любов между равни. Това е заробване, натиск“. Водена от тези си убеждения, тя отказва да принадлежи на някого. И за да застане зад себе си, плаща високата цена на извънбрачното майчинство. Трудният път, по който поема, я изпраща до тежка битка със собствените ѝ демони. Една майка трябва да вземе тежки решения за собствената си съдба и за тази на сина си.
Постепенно непримиримата Мария и безскрупулната Лили се сближават и въпреки противоположните си възгледи успяват да се сприятелят и да научат ценни уроци една за друга. Веднъж успели да се опознаят, те създават силен съюз в един тревожен свят, в който има всички предпоставки за феминистка и педагогическа революция. Както помним от историята, нито една революция не минава без големи надежди, препятствия и жертви...
Освен трогателен сюжет „Мария Монтесори: Новата жена“ предлага на зрителите и великолепната актьорска игра на Жасмин Тринка (Мария Монтесори) и Лейла Бахти (Лили д’Аленжи), които в отлична хармония предават всички качества на своите героини и се изправят в борбата срещу социалния срам от различието.
Леа Тодоров, режисьор и сценарист на филма, е дъщеря на световноизвестния интелектуалец Цветан Тодоров – философ, литературовед, историк, структуралист и културолог, и на канадско-френската преводачка и писателка Нанси Хюстън.
Това е първият пълнометражен игрален филм на Леа и в него с привидна лекота тя поднася на зрителя храна за размисъл, обрисува образа на първата дипломирана жена лекар в Италия и ни разказва повече за един от най-успешните методи в модерната психология – „Методът Монтесори“. Позната е на зрителите от документалните филми „Спасяване на човечеството през работно време“ (2012) и „Руска утопия“ (2015). Участва като актриса във филма „Спомен за болката“ (2017) по Маргюрит Дюрас.
През есента на 2023 г., когато Леа Тодоров гостува на деветото издание на кино-литературния фестивал "Синелибри", споделя, че дъщеря ѝ София ѝ е помогнала да направи този филм, да открие майчинството и да разбере, че всяко дете е изцяло различен от родителите си човек и че задачата на една майка е да го придружи с уважение по собствения му път още от раждането му.
„Мария Монтесори: Новата жена“ е сред най-обещаващите пълнометражни игрални филми за последните няколко години, а Леа Тодоров със сигурност се нарежда сред режисьорите, чиито следващи проекти ще следим с любопитство.