Какво е общото между шоколадовия сладкиш и срещата с хубав мъж? И двете носят удоволствие. А как ви звучи да откриете такъв мъж, който е обграден със захар, мед и шоколад и знае какво да прави с тях!

Решихме да разбием митовете, че на истинските мачовци мястото не е в кухнята. Това не е така от толкова време, от колкото не ползваме кремък, за да си запалим огън. Няма да скрием, че  обичаме сладкото и помним с добро всеки, който някога ни е изненадал с шоколадово яйце,  бонбон, мъфин или просто едно парче кекс. И ако това е готин майстор сладкар, още по-добре. Заедно ще идем на гости на 10 мъже, с които няма как да не ви е сладко.

Иван Александров
Това е сладкарят, който взема участие в направата на една от най-известните торти по цял свят - тортата за сватбата на принц Хари и Мегън Маркъл. Иван Александров от години работи в Лондон, а опита му с кулинарията започва в "Техникума по обществено хранене" (ТОХ) в град Банкя. Сладка случайност е, че попада в профил "Сладкарство" , а след време става главен сладкар в петзвездния "Haymarket Hotel", който е в топ 5 на най-добрите лондонски хотели. Днес се радва на многобройните си клиенти, на които предлага бутикови торти и сладкиши по поръчка, чрез собствения си бранд "Boutique Cookie's Cakes".

Снимка: pastry.bg

Александър Иванчев 
Алекс е роден в град Русе и още няма 30 години, а вече е разпознаваем като шеф-сладкар. Любовта му към кухнята се заражда още когато е едва на девет, а таланта си шлифова в Америка и Катар, където работи в престижни ресторанти. За наша радост избира да се върне и да реализира мечтата си в България. Определено умее да флиртува с шоколада повече от успешно и го знае, защото си е направил татуировка на врата с формулата му  - C7H8N4O2. Това е българското шоколадово момче, което през 2013 г. печели златен медал на състезанието "Сладкар на България", а през 2016 г. трето място на кулинарните олимпийски игри в Ерфурт, Германия.

Снимка: Screenshot/ Преди обед

Петко Костадинов
Петко Костадинов е второ поколение сладкар. От малък помага на родителите си в сладкарския им цех в град Монтана, като прави квас за козунаци и захарни фигурки. В четвърти клас го изпращат при майстор хлебар и сладкар в Германия на обучение, а тук завършва "Софийската гимназия по хлебни и сладкарски технологии" (СГХСТ). Усъвършенства се във фирма "Змееборец", а в момента е демонстратор и консултант на професионалисти от сферата на сладкарството, ресторантьорството и кетъринга.  

Снимка: Facebook/ Petko Kostadinov

Георги Бойковски
Завършва ТОХ в град Банкя и реализира стаж в сладкарница Badia Roca-Barcelona, носител на титлата "Най-добър кроасан на Espаña" за 2009 г. Трупа опит и в Restaurant de Postres Espai Sucre (Barcelona), който е първият ресторант за десерти в света. Две години е главен сладкар в Restaurant RocaMoo-1* Michelin Barcelona, а днес е специалист по техно-емоционална (по-позната като молекулярна) кухня. През 2017 г. е гост в Master Che" и впечатлява участниците и зрителите с уменията си. Може да видите как пътят му го отвежда от казармата до ресторант със звезда "Мишлен" от гостуването му в "Преди обед". 

Снимка: Screenshot/ Преди обед

Борислав Екзархов
Той е ученик на ТОХ, София, след което завършва специалност "Управител на хотел и ресторант" във Варненския колеж по туризъм и "Икономика в туризма" в УНСС. Борислав започва кариерата си като сладкар в хотел "Шератон" през 1991 г. в София. Очевидно това е неговото нещо, защото пет години по-късно вече е главен сладкар. Работата му включва това да задоволява вкусовете на гости като крал Густав, принцеса Анна, крал Хуан-Карлос, президента Бил Клинтън и други известни личности, които са посетили страната ни. Той и негови колеги създават фирмата "Gavrosh Gourmet", която съществува от около 15 години. През 2017 г. основат "Pastry Academy", където се обучават нови кадри, а през септември 2018 г. откриха симпатичната си сладкарничка "Гаврош Минт".

Снимка: gavrosh.com

Александър Цеков 
Александър Цеков завършва гимназия по туризъм, където и получава готварската си диплома. Следва стаж в "Хилтън", който го среща с Андрей Токев. Цеков е наричан "артистичния сладкар", защото е имал планове да се занимава с актьорство, вместо със сладкарство. Той дори заминава за Холивуд с тези намерения, но пътят му се отклонява към сладкарството. Талантът му не остава подминат от опитното око на Андрей Токев и днес можем да се наслаждаваме на вкусните му десерти. Само на 24 години, Александър Цеков става главен сладкар в "Кемпински". От участието му в "Master Cheff", можем да си откраднем една вкусна рецепта за десерт с лешници, сладко от дюли и кисело мляко.

 

Юри Балталийски
Най-голямата му страст е шоколадът, с който е спечелил редица престижни отличия. Бил е треньор-консултант за "Хилтън", както и главен сладкар. Завършва кулинарния колеж в Москва и има над 20-годишен опит в световноизвестни хотели в чужбина - повече от 17 години е бил главен сладкар на хотел "Hilton" в Прага и две години в "Hilton" в Адана, Турция. Има няколко броя златни медали от различни конкурси: "Singapore Salon Culinary" за работа с марципан, международния конкурс "Gastrohradec" в категория празнична торта, абсолютен победител е на "Martin Braun Cup Pastry Chef of the Year" и други. Златото определено му отива, а възрастта не му отнема чара. 

Александър Хекимов
Работи 3 години в "Новотел Пловдив" и това е решаваща стъпка за професионалното му развитие. След това е работил в множество известни ресторанти и хотели, но висшето изкуство на сладкарството за него започва в Лондон - "The Dorchester", който е един от най- луксозните хотели в света. Там се издига до заместник шеф-сладкар. Алекс има опит и с френските десерти и то не какъв да е - изкарва стаж в ресторант "L’Auberge" при великия Ж.Торел. Животът му го среща със световноизвестни сладкари и той не спира да се учи от най-добрите. Работил е в Лас Вегас, както и в луксозна верига в Азия. Известни личности са се докосвали до неговото изкуство: английското, норвежкото и холандското кралско семейство, както и султанът на Бруней, Нелсон Мандела, Джордж Буш-старши, Бил и Хилари Клинтън, Тони Блеър, Мадона и други.

Снимка: www.lebua.com

Ради Стамболов 
Ради Стамболов е член на журито на първото българско кулинарно състезание "Lord of the chefs". Познат е с многобройните си участия в телевизионни предавания, изявявал се е като водещ на кулинарни събития и любителите на шоколада го обичат колкото обичат и неговото шоколадово суши. Той завършва сладкарски техникум "Христо Ников", а след завършването си е разпределен в хотел "София", но готвачите отказват да вземат стажанти и пътят му започва от не къде да е, а от "Шератон" в началото на 90-те. За времето си, това е един от малкото луксозни хотели и това място се оказва безценно за талантливия готвач. Ради завършва "Колеж по туризъм" във Варна и специализира при Вилхелм Хендел (майстор-сладкар в хотел "Шератон", Виена и кафе "Централ Пале Ферстал" (1996 г.). Готвил е за 13 президенти на различни държави и в момента той е една от трите шапки на компанията за сладкарски изделия "Gavrosh Gourmet".

Костадин Николов
Костадин Николов е майстор-сладкар, избрал да прави своите сладости в Англия. Роден е във Варна през 1982 г., а в момента е собственик на „Соuturе Саkеѕ bу Коѕtа“. Много българи научиха за неговата работа от тортата с форма на кремостта царевец, която той сподели, навръх Съединението през 2017 г. Презентацията в интернет беше под формата на видео, режисирано като шоуто "Звук и светлина", което може да се види на хълма във Велико Търново. 

Йордан Петров
И завършваме с тазгодишния победител в конкурса "Готвач на годината", категория "Най-добър сладкар на БХРА за 2018 г. ".