Старата къща може да събере спомените от цял един живот не само на едно поколение. Из чекмеджетата и раклите се крият уреди, книги, подправки и сувенири, които могат да разкажат много истории. За известно време съм в апартамента на семейство български учени, които са живели дълго време в Германия, а по работа са посетили много други страни по света - от Азербайджан до Хърватска. Жена съм и любопитството е в природата ми, затова няма как да не разровя в кухненските чекмеджета, които крият толкова интересни предмети. Така и така прекарвам доста време там, докато готвя.
1. Миксер Komet RG 5 от 80-те години
Страната на произход е Германия, и по-точно ГДР. Марката е на известния производител IKA ELECTRICA. Създаден е през 1969 г. Миксерът работи с пълната си мощност и с всички запазени приставки - бъркалки за тесто, за разбиване (2 вида) и пасатор.
2. Тави и канчета от алпака
Един от последните цехове за производство на такива съдове е работил в Луковит. След приватизацията, бившият завод за кормилни механизми "Звезда" се превърна в производител на тенджери, тави и решетъчни лъжици. Няколко години след това цехът беше затворен и сега там се произвеждат камини за отопление.
3. Подправки
БИЛКОКООП ЕООД е предприятие с над 65-годишна история, чиято дейност е изкупуване, преработване и пакетиране на билки с марката КООП. Преди 50 години цената на 10 г бакпулвер е била 0,06 ст.
4. Брус за заточване на ножове
Този камък си остава едно от най-добрите неща за точене на ножове, който се използва и до днес. Камъкът е комбинация от две повърхности - за фино и по-едро шлайфане.
5. Салфетки - подложки за чаши от ЦУМ
"Покупка от ЦУМ - радост за всеки дом" - това гласи принтът върху магазинната торбичка от ЦУМ. Централният универсален магазин е проектирана от арх. Коста Николов през 1956 г. За българите е бил символ на просперитет и като най-модерната сграда на своето време, посещението в ЦУМ при всяко идване в София е било почти задължително. В ЦУМ можело да намерят всичко. През далечната 1957 г. витрината на магазина е украсена от лек автомобил "Рено-Долфин".
Малките кръгли салфетки, които се поставят под чашите, за да не образуват мокро кръгче на масата, бяха широко разпространени през 80-те години. Във времето, в което децата масово събираха салфетки и опаковки от шоколади, и тези фини подложки често влизаха в колекциите. Двата пакета с различни модели се пазят прилежно сгънати в подаръчното пликче, в което са ги опаковали в ЦУМ.
6. Стар руски уред за печене на гофрети
Не просто гофретник а такъв, с отношение към детайла - цветя, спирали, клончета и др., характерни за красивите руски анимационни филмчета. Уредът (на руски - вафельница) е в абсолютна изправност и с него могат да се направят най-вкусните гофрети.