Ако съдим по споделяните снимки в Instagram, едно нещо е сигурно - черната храна се превърна в една от най-големите хранителни тенденции за 2017 г. Активният въглен отдавна е познат с лечебното си действие и силни детоксикиращи свойства и се използва срещу поглъщане на отрови и смъртоносни свръхдози от лекарства. Обикновено се приема под формата на хапче, въпреки че прахът може да се разтвори в чаша вода. Може да направи всичко - от предотвратяване на махмурлук до смекчаване на страничните ефекти от хранителното отравяне.
Активният въглен обаче влиза в състава на сладоледи, пици, брашно, коктейли и др. Тъй като тенденцията се засилва обаче доста хора изразяват безпокойство си дали активният въглен е безопасен за консумация.
Както винаги, истината е някъде по средата. Ако се консумира в прекомерни количества, активният въглен може да причини някои неблагоприятни последици за здравето, но определено не може да се сложи в графа "опасни".
Активният въглен от хранителни продукти се произвежда най-често чрез нагряване на кокосови черупки до изключително високи температури, докато не бъдат карбонизирани или напълно изгорени. Получената пепел след това се обработва с пара или горещ въздух при еднакви високи температури, за да се получи микропореста структура.
Активният въглен е популярна съставка сред хората, които често детоксикират организма си. Използва се за отслабване, намаляване на холестерола, подмладяване и др. От практикуващите аюрведа и източната медицина се използва за избелване на зъбите и изчистване на токсичните мускулни спори от тялото.
Въпреки че активният въглен е безвреден в малки количества, вероятно не е добра идея да се яде или се пие всеки ден, дори и когато служи само за оцветяване на храната.