Топлото време ни подтиква за максимално време навън – разходки из планините, излежаване на слънчеви поляни, пикници на открито и др. Като всичко хубаво обаче и свежата зелена трева крие опасности. Една от тях са кърлежите. Макар че по принцип градските паркове се третират с препарати против тези насекоми, площите никога не са 100% защитени. Особено висока е концентрацията на кърлежи на места с висока трева, ниски храсти и такива, на които има животни – кучета, тревопасни, диви – сърни и елени. Малките акари са едни от най-честите преносители на болести след комарите. Неприятното усещане и страхът са съвсем малка част от това, което може да причини кърлежът. Те са преносители и на следните болести – лаймска, марсилска треска, Q-треска, кримско-конго хеморагична треска, туларемия и кърлежов енцефалит.

През лятото паразитите се размножават интензивно. Дори при кратка разходка е възможно да ни полази кърлеж и да се забие в кожата ни.

Ухапванията от кърлеж не причиняват болка, следователно това не е симптом, по който може да разберете, че ви грози тази опасност. Някои видове са толкова малки, че е трудно да се забележат. Може да уловите кърлеж по тялото си чрез случайно напипване или ако усетите гъделичкане по кожата от движенията му.

Ухапаното място е зачервено и сърби. Обикновено част от кърлежа остава видима. След като той напусне мястото, може да се усети болка и дори да се парализира крайникът. Други симптоми са:

  • треска
  • световъртеж
  • отпадналост
  • сърцебиене

Снимка: iStock

Какво да правим, ако открием кърлеж по тялото си?

Най-добре е веднага да се насочите към медицински център, където терапевт ще извади паразита по възможно най-прецизен начин. По правило такива интервенции се извършват от хирург, но може да го направи и общопрактикуващ лекар.

Ако искате да премахнете кърлежа сами и да сте сигурни в добрия резултат, използвайте специални уреди. Продават се в аптеките.

Кърлежът може да бъде изваден и с дълги пинсети. Трябва внимателно да го хванете максимално близо до кожата и да се опитате да го обърнете по гръб. Изтегляйте по посока обратна на посоката му на забиване в кожата.

Изваденият кърлеж трябва да изхвърлите на безопасно място. Не го стискайте, особено ако сте с голи ръце. Възможно е по кожата ви да попаднат кръв и секрети от паразита, които да причинят инфекция.

На мястото, на което е бил кърлежът, трябва да има малка дупчица. Тя е гаранция, че в кожата не е останала част от паразитто.

Дезинфекцирайте внимателно. Според повечето лекари не е нужна обработка с антибиотик.

Трите Не-та

1. Не докосвайте тялото на кърлежа със запалена цигара или клечка кибрит. Това може да го накара да повърне част от изпитата кръв или да започне да секретира обилно, което може да се окаже твърде опасно за човека гостоприемник на паразита.

2. Не дърпайте силно само и само да извадите паразита. В такъв случай може част от него да остане в кожата. Въртеливите движения не са препоръчителни, защото челюстта му е назъбена и по този начин може само да се захване още по-дълбоко.

3. Не оставяйте раната нетретирана само защото е малка. Тя е входна врата за различни инфекции.