Химическите съставки в слънцезащитните кремове помагат да се предпазваме от вредните UV лъчи на слънцето, но химикалите същевременно се абсорбират в тялото при такива нива, че вече повдигат въпроси за тяхната безопасност, сочат резултатите от ново изследване.

Проучването е проведено от Американската агенция за храните и лекарствата (FDA), като представлява продължение на предходно изследване от 2019 г. И двете проувания стигат до едно и също заключение - активните съставки в популярните слънцезащитни кремове могат да бъдат абсорбирани през кожата в кръвта до такива нива, които надвишават прага на FDA, за който се предполага, че са безопасни.

Въпреки това, както Агенцията за храните и лекарствата в САЩ, така и експертите по рак на кожата бързо подчертават, че няма директни доказателства, че съставките в слънцезащитните продукти причиняват някаква вреда. Хората трябва да продължат да използват продуктите, за да се предпазят от слънчевите изгаряния и да ограничат риска от развитие на рак на кожата (меланом).

"Фактът, че една съставка се абсорбира през кожата и попада в тялото, не означава, че тя е опасна", коментира д-р Джанет Уддок.

"По-скоро тази констатация изисква по-нататъшни тествове в индустрията, за да се определи безопасността и ефекта от системното излагане на съставките в слънцезащитните продукти, особено при редовна употреба", допълва директорът на Центъра за оценка и изследване на лекарствата на FDA.

Снимка: iStock

Миналата година специалистите от FDA съобщиха за проучване на четири активни съставки в широко използвани слънцезащитни лосиони и спрейове. Това проучване установява, че и четирите химикала са попаднали в кръвоносната система на доброволците – в концентрации, които далеч надхвърлят определените като безопасни 0,5 нанограма на милилитър (нг/мл). Това е зададеният праг от FDA за отказ от допълнителни тестове за безопасност.

Новото проучване тества още три активни съставки, заедно с три допълнителни слънцезащитни състави. Отново всички тествани химикали са попаднали в кръвообращението на доброволците в нива, които надвишават прага за тестване за безопасност.

"Двете проучвания на FDA са първите, които ясно показват усвояването на обикновените слънцезащитни съставки", заявява д-р канаде Шинкай.

"Дали това е опасно за здравето, все още не се знае. Но това подчертава необходимостта от тестване за безопасност", допълва дерматоложката от Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Пълните резултати от научното изследване са публикувани на 21 януари 2020 г. в списание "Journal of the American Medical Association", издавано от Американската медицинска асоциация.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement