Според китайския календар 2023 г. е годината на Черния воден заек. тя настъпва на 23 януари. 

  • Джулиана Гани: Кай е желано бебе. Всичко за него е купувано като за крал!
  • Деян Неделчев – Икебаната: Не обичам рождените си дни
  • Кога трябва да приберем елхата?
  • Новогодишни обещания, които си дадоха спортистите. Стигна ли им дисциплината?
  • Как да привлечем успеха през 2023 г. - късмет и пари според китайските вярвания
  • Тино от "Гласът на България": Здраве, пълноценност и културен ренесанс за 2023!
  • Ния Петрова: Бъдете заобиколени от най-любимите си хора и нека ви е топло! (ВИДЕО)
  • Топ 7 ухания за жената, които да (си) подарите през 2023 г.
  • Атанас Кателиев: Пожелавам ви две топли ръце през тези студени месеци (ВИДЕО)
  • 20 филма, които очакваме с нетърпение през 2023 г.

1. Китайската Нова година настъпва в различен ден всяка година. Обикновено тя е в края на януари или началото на февруари. Датата се определя от новолунието – първата фаза на луната отбелязва и началото на новата година в Китай. 

2. Китайската Нова година е известна още като Пролетен фестивал. Наричат я така, защото носи усещането за началото на нов живот, с какъвто асоциираме и пролетта. 

3. Китайският календар има цикъл от 12 години. 2022 г. беше годината на Черния воден тигър. 2023 г. пък е на Черния воден заек. 

4. Тържествата по повод китайската Нова година продължават 15 дни. Приключват при пълнолуние с Празника на фенерите.

5. Има много различни поздрави, които могат да се кажат по време на китайската Нова година. Един от най-разпространениете е „Guo Nian Hao“ - "Честита Нова година!".

6. На празника на децата се дават червени пликове с пари. Малчуганите могат да ги харчат за всичко, което им харесва, тъй като ги получават вместо подаръци. Паричната сума може да бъде произволна, но никога не включва числото 4, тъй като 4 се асоциира със смърт. Сумата не трябва да се дели на това число. 

7. Китайската Нова година завършва с Фестивала на фенерите. По време на честването му, хората пускат летящи фенери в небето. Фестивалът е свързан с помирението и прошката.

8. Преди тържеството има традиция да се направи пролетно почистване на дома. То се прави преди настъпването на новата година, за да може лошият късмет да напусне дома. 

9. Танците с лъв и дракон са много популярни в Китай, особено по време на Нова година. Хората се обличат в костюми на живтните и излизат на улиците. Вярва се, че спазването на традицията ще донесе късмет там, където се изпълнява.

10. В полунощ небето се озарява от множество фойерверки. Съществува вярване, че има звяр на име Ниан, който не обича силни шумове или огън. Фойерверките се пускат, за да изплашат Ниан. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement