Тя е предразполагаща, винаги усмихната, приветлива и лъчезарна. Всеки, прекрачил прага на кабинета й, е посрещнат с отворено сърце, разбиране и топлота. Не по-малко важни са компетентността и професионализмът, с които лекува болежките и премахва тревогите на своите пациенти.

Представяме ви Д-р Първолетка Маркина – един прекрасен човек и многопрофилен медик-специалист. Нейната първа и най-голяма любов – педиатрията, си остава в основата на ежедневната й практика. За това говори и големият брой чакащи пред кабинета й - млади майки и деца.

Д-р Маркина завършва Медицинския Университет в Плевен през 1994 г. Три години от практиката си работи в ХЕИ, Монтана. В продължение на близо две години е педиатър в ХХХ Поликлиника, София. От 2000 г. (до ден днешен) е общопрактикуващ лекар с продължителен опит в София. През 2005 г. се специализира „Обща медицина” в МУ София, а малко по-късно завършва магистратура „Здравен мениджмънт”. През 2006 г. взема магистърска степен и по Финанси на здравеопазването във Великотърновския университет. Към момента д-р Маркина приема ежедневно в кабинета си, който се намира в ж.к. Обеля 2, бл.238, вх. Д.

С нея си говорим за едно от най-типичните и тревожни болестни състояния през летния сезон – стомашно-чревните инфекции при децата и не само.

Ladyzone.bg: Лятото е най-рисковият сезон за развитие на стомашно-чревни инфекции. За жалост най-застрашени са децата. Наблюдава ли се бум на този вид инфекции тази година? Към момента от началото на лятото броят на децата с установена чревна инфекция по-голям ли е или по-малък от миналата година?
Д-р Първолетка Маркина: "Да, стомашно-чревните инфекции зачестяват през летния сезон, но не само децата са застрашени. Във висока степен са засегнати и хора в т.нар. гранични възрасти – над 65 години и малчуганите до 7 годишна възраст. Освен тях винаги има повишена заболяемост сред хронично болните и тези с компрометиран имунитет. Тази година наблюдаваме повишение на процента заболели, но няма обявена епидемия, нито драстична разлика с предходните години."

Ladyzone.bg: Какво представлява чревната инфекция?
Д-р Първолетка Маркина: "Стомашно-чревната инфекция е заболяване, което протича с токсико-инфекциозен, диспептичен синдром и нерядко с дехидратация. Токсико-инфекциозният синдром включва главоболие, безапетитие, фебрилитет, отпадналост, адинамия. Диспептичният синдром се проявява с повръщане и/или диарични изхождания със или без примеси на слуз или кръв. Състояния, които водят до дехидратиране на организма. Дехидратацията е състояние на човешкия организъм, при което загубата на течности и минерали е в такъв размер, че нарушава хомеостазата /равновесието/ в организма."

Ladyzone.bg: Какви видове чревни инфекции съществуват?
Д-р Първолетка Маркина: "Според причинителя чревните инфекции са вирусни, бактериални или гъбични.
Вирусните се разпространяват най-често през лятото и най-висок процент от тях са ротавирусни. Те са по-агресивни причинители - всяка година има бебета и деца, които загиват от това заболяване. В страните от ЕС, вкл. и у нас има ваксина за бебета – казва се "Rotarix".
Бактериалните инфекции се причиняват от различни бактреии, като най-често срещаните са: Shigella/причинява дизентерия/, Salmonella/салмонелоза/, E.coli/колиинфекции/.
Гъбичните чревни инфекции са обикновено опортюнистични, тъй като гъбичките нормално живеят по кожата и лигавиците, те се размножават и причиняват заболяване при лечение с антибиотици /понякога продължително или неоправдано/; при компроментиран имунитет; при химиотерапия."

Ladyzone.bg: Кои от тях протичат по-леко и съответно по-тежко?
Д-р Първолетка Маркина: "Тежестта на протичането зависи от възрастта, подлежащото лечение, пола, вида причинител, начина на живот, начина на хранене, личната хигиена."

Всички чревни инфекции ли са заразни и какъв е пътеката на заразяване?
Д-р Първолетка Маркина: "Не всички чревни инфекции са заразни предвид гореизложеното. Пътищата на заразяване са:
- комтактно-битов – при пряк контакт с вещи, замърсени ръце и предмети или непочистени тоалетни;
- чрез контаминирана храна;
- чрез контаминирана вода – разболяват се всички, които пият вода от съответния водоизточник.
Стомашно-чревните инфекции възникват най-често заради лоша хигиена и диетични грешки!"

Ladyzone.bg: Как протича едно заболяване от такъв характер? Кои са първите симптоми, по които можем да го разпознаем и какви мерки трябва да предприемем?
Д-р Първолетка Маркина: "Заболяването може да бъде леко, тежко, средно тежко или фудроянтно /мълниеносно/. Обикновено започва с токсико-инфекциозен синдром, последван от дехидратация. Фудроянтната форма може да доведе до смърт. Най-важно е пациентът да се рехидратира, да приеме симптоматични средства и да бъде на диетично хранене."

Ladyzone.bg: Как протича едно лечение на чревна инфекция?
Д-р Първолетка Маркина: "В зависимост от състоянието на пациента, рехидратацията е перорална /през устата/ или парентерална /венозна/. Следва симптоматично лечение, включващо антиеметици/против повръщане/, антидиарични препарати, антибиотициили или противогъбични медикаменти при доказан бактериален или гъбичен произход. Място имат и пробиотиците."

Ladyzone.bg: Как да предпазим мъничетата си от щурма на неприятните микроорганизми и да сведем риска от чревна инфекция до минимум?
Д-р Първолетка Маркина: "Трябва да се спазва добра лична хигиена, децата да приемат оптимално количество течности, да се хранят балансирано и рационално."

Ladyzone.bg: Имуностимулантите помагат ли?
Д-р Първолетка Маркина: "Те не са средство на избор при терапия на СЧИ. По-правилно е да се прилагат пробиотици."

Ladyzone.bg: Вашият съвет към родителите на малки деца...
Д-р Първолетка Маркина: "Вашите деца не трябва да решават (сами) кога, как и с какво да се хранят, с кого да бъдат в контакт и какви течности да приемат. Това е право и отговорност на родителите, но на първо място е личната хигиена и имунната реактивност на организма. Решението дали детето да бъде ваксинирано вземат майката и бащата, но нека не забравяме, че детето, което няма изграден пасивен имунитет /чрез ваксиниране/ е не само уязвимо, но и може да бъде опасно за останалите, с които влиза в контакт."