Раждането е най-вълнуващият и вдъхновяващ момент в живота на всяка жена по света. Не по-малко вълшебен и незабравим обаче е за всички останали членове на семейството. Не случайно посрещането на новия човек на белия свят е събитие. Събитие, съпроводено във всяка една част по света, от стари времена до днес, с типични и свойствени за всеки един отделен район  интересни традиции и ритуали. Да се запознаем с някои от тях…

Русия

В Русия, ако все още не си готова за среща с майчинството, не бива да докосваш корема на бременна. Счита, че ако допреш длан върху заобленото коремче на бъдеща мама, скоро и ти ще забременееш. По традиция пък, за да е здраво детето, татковците дават малка символична сума на медицинската сестра, която връчва новороденото в ръцете му при изписването му от родилния дом.

 

Индия

В Индия, след като една жена забременее, вниманието на цялото семейство се фокусира върху нея и бебето й. Всеки един член от семейството на родилката полага грижи за нейното здравословно състояние, режим на хранене и безопасност. Всички се включват и помагат и в традиционното къпане на бебето, наречено Годхбхараис. В някои райони на Индия, в продължение на 45 дни, след като бебето се роди, майката не бива да пристъпва в кухнята, тъй като се счита, че това ще предизвика изсъхване и спиране на кърмата.

В Индия казват: "Бог не може да бъде навсякъде, затова той даде на всяко семейство майка!"

Индия и Малайзия

Някои родители спазват древна церемония – Хинду мундан, която представлява бръснене на бебешката главичка. След обръсването главичката на бебето се измива със светена вода и се намазва с паста от куркума и сандалово дърво. Този ритуал се прави, за да се предпази детето от всякакви наранявания и инциденти и да го закриля през целия му живот.

Малайзия

В Малайзия съществуват многобройни табута, свързани с консумацията на определени храни по време на бременност. Например т.нар. кивано – екзотичен тропически плод, известен още като рогат пъпеш, е табу за всяка бременна. Счита се, че поради шипоподобните му израстъци, с които е покрита кората му, консумацията му може да навреди на бебето в утробата на майката.

Мексико

Мексиканците пък вярват, че бременност, съпроводена с много гадене и повръщане, е знак, че новороденото ще има гъста коса. В страната на сомбрерото, както и в други латиноамерикански страни, съществува и поверието, че ако по време на бременност бъдещата майка отказва да консумира определена хранителен продукт, полезен за развитието на бебето, то ще има родилен белег във формата на същия този продукт.

Корея

Корейците вярват в съществуването на "Велика прабаба", която дарява майките с бебета. Тя се нарича Самшин Халмони. Много корейски и монголски бебета се раждат със сини петна по дупета. Мнозина си обясняват този феномен с поверието, че в момента, в който бебето поеме пътя към родилните пътища Великата прабаба го плесва по дупето за кураж.

Китай

В Китай пък родилките са обградени с изключителни грижи и внимание от страна на близки и роднини. Вярва се, че майката не бива да излиза от дома си, преди бебето да е навършило един месец. Много майки дори прекарват това време в специални родилни центрове. В тях именно те прекарват първия месец след раждането. За тях се грижат специалисти и педиатри, които им помагат да навлязат по-лесно в света на майчинството. Междувременно близките на майката се грижат за домакинството, както и за пълноценния хранителен режим, включващ специални високо протеинови супи, плодове и зеленчуци.
В Китай казват: "Най-хубавото нещо, което може да имаш на този свят, е майката!"

Канада

В Канада работещите жени, след като родят, получават право на едногодишен отпуск по майчинство, като в този период се възползват от 55 %  от досегашната си заплата. Междувременно канадските майки се възползват и от още много други допълнителни облаги, които се отпускат от социалните или други организации по време на майчинството.

Бразилия

Бразилските бебета пък напускат родилния дом с червени одежди. По традиция червеният цвят в Бразилия е на изключителна почит. Той носи късмет на детето, дарява го с щастие и красота, пази го от уроки и зли сили.

Шведите пък казват: "Малки деца – малки проблеми; големи деца – големи проблеми!"

Япония

След като бъдат изписани от родилния дом, майката и бебето отсядат в дома на родителите на майката за един месец или дори за по-дълго време. В продължение на 21 дена те остават в леглото с бебето си. През това време им гостуват приятели и близки, които носят дарове на детето, а семейството на родилката ги гощава с червен боб и ориз.

Германия

Любопитен местен обичай в Германия е да се следи за избора на име. Правителствените служби поддържат списък на новорегистрираните бебешки имена. В случай на необичайно такова те търсят основателна причина и обяснение от страна на родителите относно неконфиденциалния избор на име за детето им. Според правителството тази политика се прави в интерес на детето, за да се избегне потенциален присмех или недоразумение с неговото име за в бъдеще.