Всяка майка се бои детето й да не настине
Така и аз - всеки път, когато преобличам своето бебе или сменям памперсите му, то почти винаги киха, а аз се стряскам да не би да съм го простудила. Особено когато времето навън позастудее. Ето защо реших да се поровя малко из интернет и в книгите, за да понауча нещо повече по този въпрос. И най-важното – да се консултирам с педиатър.
Оказва се, че при бебетата кихането е рефлекторен процес, което е и показател за доброто развитие на бебето. Нищо тревожно. Често пъти
бебетата кихат, когато им сменяме памперсите или им слагаме нови дрешки
И това е нормално, имайки предвид, че телцата им до навършване на шест месеца са два пъти по-чувствителни на температурата на околната среда от тези на възрастните. Това ще рече, че ако ние сме облечени с един кат дреха, то те трябва да бъдат поне с два.
До тук добре. Но вдигането на прах, замърсеният въздух и прашната среда, от които страдаме и ние, възрастните, също могат да предизвикат раздразнение в лигавицата на носната кухина при бебенцата, да не говорим за по-сериозните заболявания като астмата например.
Друга причина за кихането на малките чаровници може да бъде в резултат и от натрупването на секрет, което малко или много дразни и гъделичка нослето на бебето. Важно е да знаем, че в кърмаческия период
имунната система на сладките ни любимци все още не е напълно развита
и този процес е често срещано явление – натрупване на секрет, който чуваме като хъркащ шум, идващ от задната част на нослето. Според специалистите това се получавало в резултат от все още неразвитото умение на кърмачето да контролира мекото си небце.
Така например, самата аз, доскоро, пък и все още, се стряскам от силните и понякога значително мощни хрипчета в нослето на моето бебе. По съвет на педиатъра, всеки път щом се появяват, грабвам предназначения за това физиологически разтвор и впръсквам от него по една капка в двете ноздрички, след което с аспираторче изтеглям останалия секрет от бебешкото носле. И като всяка една майка, притесняваща се за здравето на своето дете, си изнамерих
свои лични техники и хитринки,
може би понякога идващи в повече, в борбата си срещу простудата на своето бебе. Едно тайно оръжие стои винаги в близост до мен – сешоара. Когато сменям памперса или преобличам своето бебе, особено след къпане, аз винаги подсушавам лекичко останалата влага по неговото телце. Е, но и прекаленото изнежване, навличането с много дрехи и постоянната тревога от страна на родителите не са за препоръчване. Аз лично гледам да ги избягвам.
И най-важното, ако бебето ни не е раздазнително, храни се добре, не киха повече от 5 до 8 пъти на ден, спи спокойно или закачливо ни се смее с онази разтапяща сърцето на всеки родител очарователна бебешка усмивка, в такъв случай нямаме повод за безпокойство. Но пък е добре при наличие и на най-лека хрема или покашляне задължително да се облегнем на професионалния съвет на лекаря.