Продължение от Бременност и дълги пътувания

Два други, свързани помежду си въпроса, които можем да чуем от бременните жени са:

– Как да се забавлявам? Мога ли да спортувам?

Честният отговор на първия от тези въпроси е: „Забавлявайте се както ви е приятно, но не прекалявайте“. Бременната жена може да си позволи почти всяко забавление, стига да не натоварва организма си с прегряване, преохлаждане, преумора, безсъние, обезводняване и прекалено бурен секс. Бабешкият съвет „Бременната жена не бива да почива на море“ е лишен от всякакво основание. Безброй бременни по света живеят на морския бряг без това да носи какъвто и да било допълнителен риск за състоянието им.

По отношение на спорта са валидни съветите за ненатоварване (предпазване от прегряване, преохлаждане и преумора). От първостепенна важност е опасността, свързана с вибрации. Не са малко спортовете, които генерират вибрационна среда и те трябва да отпаднат от вниманието на бременните жени. Към тези спортове спадат алпийски ски, тенис, джогинг, мотоциклетизъм, езда, джет, АТМ и други. Най-препоръчителни спортове за бременни остават плуването и трекингът, и двата спорта в умерено темпо.

Стигаме до още един важен въпрос, задаван от бременните кандидатки за пътешествия:

– Рисковано ли е да пътувам до ... ? (Следва име на държава, град, местност).

Естествено, пътуването до трудно достъпни държави и местности, както и до зони на военен конфликт или хуманитарно бедствие е рисковано – и за бременни, и за небременни жени, а също така и за мъже. Всеки преценява рисковете, които поема, но бременната жена по презумпция прави преценка на риска от името на още един индивид, който не е в състояние да вземе самостоятелно решение: нероденото дете в утробата й. Това пренася на съвсем друга плоскост нейната отговорност. Наше задължение е да се уверим, че всяка конкретна бременна напълно осъзнава тази огромна отговорност, но не можем да настояваме жената непременно да се съобрази със съветите ни. Тя е свободен човек.

По-различно стоят нещата със съветите, които даваме по отношение пътуване в области с ендемични заболявания. Тук бременната жена обикновено се вслушва в медицинските препоръки.

Най-често се налага да дадем препоръка за безопасността на две дестинации: области с ендемична малария и области с ендемична жълта треска.


Бременната жена по принцип трябва да избягва пътуване в области с ендемична малария. Ако все пак тя избере да пътува в област с ендемична малария, наш дълг е да й разкажем за пътя на разпространение на заболяването и за неговата превенция. Следват някои данни, чието познаване от страна на бременната жена ни се струва уместно.

1. Разпознаването на т.нар. „маларични комари“ е възможно и от неспециалист. Комарите Anopheles в кацнало състояние поддържат тялото си успоредно на повърхността, където са кацнали, докато тялото на комарите Culex застава под ъгъл спрямо тази повърхност. Anopheles пренасят малария, а също така и жълта треска. Culex не пренасят малария, но това не ги прави безопасни за човека, защото пренасят жълта треска.
2. Първичната профилактика срещу малария се състои в използване на репеленти и противокомарни мрежи. Засега няма достатъчно ефективна и безопасна противомаларична ваксина.
3. Вторичната профилактика срещу малария се състои в прием на медикаменти. Тя не се ограничава във времето на престой в ендемична област. Профилактиката започва една седмица преди отпътуване, поддържа се без прекъсване по време на престоя и продължава четири седмици след завръщането.
4. Класическата вторична профилактика срещу малария се състои в прием на Chloroquine по 1 табл. дневно, всеки ден.
5. За вторична профилактика на маларията може да се използва и Mefloquine (Lariam) по 1 табл. седмично. Забележка: Седмичният прием е далеч по-удобен от ежедневния, но приложението на Mefloquine може да доведе до неприятни странични явления като упорито безсъние, нарушения в концентрацията, в настроението и др.
6. Забременяване по време на противомаларична профилактика не налага прекъсване на бременността.

По отношение на жълтата треска следва да сме категорични – пътуване в засегнати области е допустимо само ако през последните десет години жената е била ваксинирана срещу жълта треска. Подчертаваме е била ваксинирана, а не подлежи на ваксинация. Ваксината срещу жълта треска спада към ваксините, абсолютно противопоказани по време на бременност.

Тук му е мястото да споменем за още поне две заболявания, които могат да се проявят по време на път и да компрометират очакваните от пътешествието положителни емоции.

Така наречената „диария на пътешествениците“ (състоянието се обозначава и с други названия, но смисълът е един и същ) засяга до 90% от пътуващите на дълги разстояния. Този пренеприятен ентероколит най-често е причинен от бактерии, но няма място за антибиотична профилактика. Оплакванията се повлияват добре от противодиарични средства като Imodium. Уместно е и приложение на пробиотици (във вид на хапчета или като обикновено кисело мляко, по възможност с жива закваска).

Грипът и грипоподобните заболявания сами по себе си са достатъчно нежелателен спътник на пътешественика, но напоследък към всички причинени от тях неудобства се прибавя и страхът от т.нар. „свински грип“. Жените трябва да знаят, че бременността не е пречка за противогрипна ваксинация. За лечение на бременни жени мнозина предпочитат Tamiflu пред Relenza поради данни, че освен лечебния си ефект Tamiflu оказва и превантивно действие върху вътреутробното заразяване на плода.


От страна на бременната, насочила поглед към по-отдалечена дестинация, трябва да очакваме логичния въпрос:

– Мога ли да се ваксинирам срещу ... ? (Следва име на инфекциозно заболяване или няколко такива).

Без риск за бременни жени са ваксинациите срещу тетанус, грип, полиомиелит (ваксина за инжекционно приложение), холера и хепатит В.

По изключение по време на бременност се прилагат ваксините срещу коклюш, дифтерия, бяс, туберкулоза (BCG), менингококи А и В, пневмококи и тиф-паратиф. За нито една от изброените ваксини няма данни, че причинява дефекти на плода.

На бременни жени, при които не се предвижда прекъсване на бременността не се прилагат живи ваксини. Те носят неприемлив риск от увреждане на плода. Става дума за ваксините срещу вариола (първа игла), рубеола, жълта треска и полиомиелитна ваксина за пиене.

Завършвам с няколко препоръки към бременните кандидатки за далечно пътуване. Тези препоръки целят минимизиране на рисковете, присъщи на далечните пътувания.

1. Преди заминаване се подложете на цялостен медицински преглед и направете препоръчаните лабораторни изследвания! Обсъдете резултатите с акушера си!
2. Запишете адреси и телефони на акушерски заведения в крайната си дестинация!
3. Носете със себе си цялата акушерска документация, с която разполагате!
4. Носете и малък резерв от най-необходимите лекарства!
5. Когато пътуването е в чужда страна:
- Носете превод на акушерската си документация!
- Поинтересувайте се за качеството на храната и питейната вода в съответната страна!
- Проверете дали се нуждаете от допълнителна здравна осигуровка!
- Проверете какви ваксинации са необходими за съответната страна!

Автор: Доц. Никола Василев

Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА 

Материалът е предоставен от www.mamatatkoiaz.bg