Козунакът е обреден великденски хляб, който съществува от от много отдавна. За него има много рецепти, а съществува и под различни форми - кръгъл, на плитка, на венец. Според една от теориите първите козунаци са се появили в началото на 17-и век във Франция, откъдето постепенно се пренасли в цяла Европа. В Италия се приготвя "панетоне", в Русия "кулич". Счита се, че в България козунакът е дошъл през периода 1915–1920 г. В миналото резен козунак се е предлагал и в по-изисканите софийски кафенета, като подходящ десерт към виенското кафе.
Независимо по каква рецепта се прави, хубавият козунак е:
- бухнал
- мек
- дели се на конци
- има хубава златиста коричка
Важен момент от правенето на козунака е втасването. През това време микроорганизмите в маята превръщат захарите във въглероден диоксид - газ, който набухва тестото. Затова оставете тестото да си почива достатъчно дълго време и се уверете, че в помещението е топло (около 35 градуса).
Рецепта за немски великденски хляб от 1886 г.
1 литър мляко
шафран
2,5 кг брашно
100 мл топло прясно мляко
50 г мая
6 яйца
1 ч.л сол
300 г захар
375 г разтопено масло
125 г филитирани бадеми
настъргана кора от 1 лимон
200 г стафиди
1. Млякото се кипва с малко шафран и се оставя настрани, докато стигне стайна температура.
2. В голяма купа или съд се пресява брашното, а в средата му се оформя кладенче. Там се изсипва топлото мляко. Добавя се маята, разбърква се с малко брашно и се оставя на топло да втасва.
3. Изсипете останалата част от млякото, добавете разбитите яйца, солта, захарта и маслото. Омесва се тесто, в което накрая се добавят бадемите, лимоновата кора и стафидите. Тестото се меси или се удря в плота силно, докато на повърхности се образуват мехурчета. След това се оставя да втаса на топло.
4. Готовото тесто се оформя на кръгове. Те символизират слънцето. Може да се сплете и на плитка. Тя е символ на връзката между хората и Бог.
5. Отгоре тестото се намазва с жълтък и се оставят да втасат отново.
6. След това се пече в предварителноз агрята фурна до готовност.