В условия на разпространение на COVID-19 много майки се сблъскват с въпроса "Мога ли да кърмя, ако съм болна или контактна с човек с положителен тест за коронавирус?".
Заради интензивността на разпространение на вируса, непознаването му достатъчно добре, напрежението и притесненията около него информацията, която лекари, педиатри и други специалисти дават, може да е противоречива. Христина Янева е сертифициран консултант по кърмене, която дава повече яснота по въпроса на страницата си "Кърменето като начин на живот".
Съвременните препоръки за кърмене на бебето изтъкват, че "това е най-доброто нещо, което можете да направите за него в тази ситуация." Според Христина Янева е "важно да миете стриктно ръцете си и да използвате нова еднократна/щателно изпрана и дезинфекцирана преди всяка употреба многократна маска винаги, когато сте близо до бебето си. Ако сте активно болна и с по-сериозни симптоми, по възможност нека някой друг да го обслужва в друга стая и само да ви го носи за кърмене.
Медикаментите, използвани в борбата с болестта, в огромната си част не са проблем да продължавате да кърмите."
Тя обръща внимание на влиянието на най-често изписваните за лечение на COVID-19 лекарства върху кърменето.
Спиране на кърменето според нея не се налага, освен "ако сте в много тежко състояние в болница и нямате възможност за цедене".
Според публикация от "Най-добрите практики за майки и бременни с COVID-19 - кърмене и цедене" в научния журнал JAMA Pediatrics майките с коронавирус трябва добре да почистват всички контактни повърхности.
Препоръката е грижите за бебето да са по здравословен и безопасен начин. Ако има изцедена кърма, е добре тя да се предлага на бебето от друг член на семейството, който е здрав.
Ако кърмещи майки работят във високорискова среда, те би следвало да:
- Разговарят с преки си ръководител за намаляване на рисковото работно време.
- След като майката се прибере от работа, да събуе обувките си, да съблече работните си дрехи и да си вземе душ.