В "Щастливото прасе" (бул. „Цариградско шосе“ 17, 1124 ж.к. Яворов, София) Джун Йошида ни посреща с усмивка и... свинско бонфиле в даши с пшенична бира и пролетни рулца с картофено пюре. Ястието е част от менюто, с което ресторантът се включва в Sofia Restaurant Week тази пролет. Обичаме да експериментираме с нови и непознати вкусове и точно затова избрахме една от резервациите ни да е тук.

Като дете най-много обичал... пълнени чушки. Заради факта, че е от смесен произход (баща му е японец), като малък често е хапвал рамен, суши и всякакви морски дарове. От другата си баба пък наследява слабостта към карантиите. Обича свинско, защото от това животно може да се яде всичко. "Свинята е благородно животно. Както казва един приятел сърбин - докато не съм опитал лъвско, свинята е царят на животните."

Свинското бонфиле се приготвя на момента. Даши е основен японски бульон - има го почти във всяко ястие под една или друга форма. Традиционно се прави с бонито – сушен тон, и вид водорасли - комбо. Тук е леко модернизирано, защото използват вайс бира, която придава флорални нотки на целия сет. 

След като се изпече, бонфилето се оставя да почине за кратко, увито във фолио. Така соковете, които то пуска при готвенето, се запазват. Ако се среже веднага, голяма част от тях биха изтекли и месото ще стане по-сухо. Към бонфилето се добавя пролетно рулце с картофено пюре, спанак, едамаме и тогараши. Да, признаваме си, че като добри ученици и ние проверихме в Google какво е тогараши, но не пропуснахме да попитаме и самия Джун. "Тогараши е микс от японски подправки - люти чушки, кора от японски цитруси, които приличат на мандарини, сусам, сушен джинджифил... Има общо 7 подправки, които се смесват и са с пикантен вкус."

За декорация на ястието, Джун използва тънки резени мариновани репички и стръкове от микро растения. Отваря вратата на хладилника и ние ахваме!

Снимка: Росица Николова

Той е пълен с чинийки с пораснали зелени стръкчета. Отглеждат микро млечна царевица, репички, и др. Всичко се яде, защото Джун следва принципа да не поставя в чинията продукт, който не става за ядене, та дори той да е само за декорация. 

Снимка: Росица Николова

В "Щастливото прасе" работят само със сезонни продукти и търсят най-добрите такива в България. Не се ограничават само до места, близки до София, защото най-вкусните домати са например са в Пловдивско. Освен пролетните зелении - коприва и лапад, в момента там готвят и с аспержи. "В миналото България е била вторият по големина производител на аспержи в Европа. Но идва 9 септември и някой решава, че това е буржоазен зеленчук и всичко е изкоренено. Новото им по-масово отглеждане започна отново преди 10 години", разказва ни Джун.  

Мидите пък се доставят от Каварна. Стартерът в едно от менютата е черноморски миди с чери домати, узо сос със сметана и копър. "Мидите имат деликатен вкус и няма нужда да бъдат маскирани с други вкусове. Ако се комбинират с по-ярки подправки, ще се загубят", споделя ни той тайни от кухнята. На мидите тук слагат малко фенел – анасоновият вкус и мидите си пасват много добре. Добавят пресен лук, малко чесън и малко сметана. Става лек сос, който се смесва със соса от самите миди. Отдолу слагат препечена филийка по френски маниер. Когато се изсипе в чинията и се поемат всичките сосове, заухава на лято.

Снимка: Росица Николова

Макар да има две различни менюта за Фестивала, десертът в тях е еднакъв - крем англез със звезден анасон, реване с кафир лайм, кръмбъл с кашу и сол. "Умишлено решихме да е така. Ние сме малък екип и идеята е това, което получава човек, да е качествено. Вместо да правим компромис, решихме да приготвим нещо, което ще се хареса на всеки." В десерта пак има анасон, но по-леко изявен. Листата от лайм, характерни за тайландската кухня, придават много интересен аромат. Комбинацията сладко-солено определено ни харесва, а хрупкавият крамбъл контрастира прекрасно с кадифената консистенция на крема. 

Снимка: Росица Николова

Джун Йошида изучава история на изкуствата, завършва кулинарната академия Le Cordon Bleu, пуска музика под ника Happy DiscoPigg Yoshida (намесено ли е това в избора на име за ресторанта - о, да!), готви с розови чорапи в собствения си ресторант на 5 минути от Орлов мост, но може да даде и друг безумно ценен съвет - а именно - какъв коктейл да пийнат в "Щастливото прасе" изморените и изнервени майки, които са се откъснали от собствените си малки "прасенца" поне за малко. "Коктейлите при нас, също като продуктите за готвене, са сезонни. Сами си правим сиропи, тинктури и др. В момента имаме чудесна сангрия, особено подходяща за уморени майки. Ние сме първите, които започнаха да правят коктейли с малиновото вино на Трастена. Ако майките имат нужда от нещо по-силно – блъди мерито ни е наистина добро. Начинът на смесване е много интересен, презентацията е по-различна от традиционното. А имаме и коктейли с ром, ракия, уиски, джин – за всекиго по нещо." 

Снимка: Росица Николова

"Твоето нещо ще те намери" - казва поетесата Мария Донева в стихотворението си "Твоето нещо". В "Щастливото прасе" си намерихме поне няколко неща, заради които да се върнем отново - ярко оцветените удобни столове, саксиите със свежи, дъхави подправки, супер милата червенокоса сервитьорка, вкусните магии в чинии на Джун, дори панерчето с тампони и превръзки в тоалетната (ще разбереш, ако ти се е случвало неочакваното по време на среща). И още една сангрия, моля!