Жена, която започва да бяга, след като губи левия си крак заради рак, успява да подобри рекорда на Гинес за най-много последователни маратони.

В началото на 2022 г. Джаки Хънт-Броерсма, която живее в американския щат Аризона, си поставя за цел да бяга по 42 километра на ден. Тогава тя е на 46 години. Няколко месеца по-късно успява да постави нов световен рекорд за най-много последователни маратони – 104 маратона за 104 дни.

Снимка: Instagram



Всеки ден непоколебимият дух на тази жена, останала само с 1 крак, я вдъхновява да бяга. Обикновено маратонското разстояние й отнема около 5 часа, за да бъде изминато.



През повечето време Джаки бяга по пътища и пътеки в близост до дома си в Гилбърт, Аризона. А понякога използва и бягаща пътека, когато метеорологичните условия са лоши. Когато успява да постави рекорда, самата тя се чувства по-добре от всякога.

„Бягането повлия много на психическото ми състояние и ми показа колко силно може да бъде тялото ми. Даде ми нова представа за това коя съм и че мога да правя трудни неща“, заявява тя пред Би Би Си.

Джаки е родена и израснала в Южна Африка, а също така е живяла в Англия и Холандия, Бягането ѝ дало увереност, за която се страхувала, че никога няма да си възвърне.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Instagram



През 2002 г. лекари в Нидерландия ѝ поставят диагнозата Сарком на Юинг - рядък вид рак на костите. В рамките на две седмици те ампутират левия ѝ крак, за да спасят живота ѝ. Тогава тя е само на 26 години.


„Всичко се случи толкова бързо. Най-голямата борба беше да приема, че част от тялото ми е изчезнала“, спомня си тя.

Снимка: Instagram



През първите няколко години Джаки се бори с промяната в живота си. Тя се ядосва, че се е разболяла от рак и се срамува, че е различна. На обществени места носела дълги панталони, за да не се вижда протезата й.

Тя започва своето пътешествие с бягането през 2016 г. почти на шега, когато едва успява да направи 5000 крачки в състезание. Подкрепя съпруга си на състезания по бягане на дълги разстояния, но смятала, че бягането е „само за луди хора“.

Купува си специална протеза за бегачи на дълги разстояния и се записва за първото си бягане на 10 км. В навечерието на състезанието тя променя регистрацията си в категорията за полумаратон (разстоянието е 21 км) - и оттогава не е поглеждала назад, продължавайки да изследва нови терени и да се впуска в състезания с все по-дълги маршрути.

Снимка: Instagram



„Аз съм човек, който залага всичко или нищо, така че просто се хвърлих“, обяснява тя. „Обичам да разширявам границите и да виждам колко далеч мога да стигна.“

Така през 2024 г. тя финишира в 250 полумаратона в 250 последователни дни.



Джаки Хънт-Броерсма се превръща в един от най-успешните ултрамаратонци с ампутирани крайници, автор е на детски книги, както и майка на 9-годишна дъщеря, която често бяга с нея.

Снимка: Instagram



Поставя си за цел да проправи път за други атлети с ампутирани крайници и най-вече за жените.



В своя профил в Инстаграм тя документира бяганията си, като през 2022 г. успява да събере над 88 хиляди долара за организация, която предоставя протези на хора с ампутирани крайници, които искат да се състезават.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK