Кралица Елизабет Втора почина на 8.09.2022 г. Новината се появи във всички медии, социални мрежи и др. Появиха се множество статии, коментари и постове, в които името и титлата й бяха изписани по различни начини.
ВТОРА ИЛИ II?
Справка в Института за български език, отдел "Езикови справки" показва, че и двата варианта - на кирилица с главна буква "Втора" или с римски цифри - II, са верни.
Според езиковедите, с които може да се свържете на телефон 0879 66 83 63 всеки работен ден, няма правило, заради което едното изписване да се предпочита пред другото.
В "Нов правописен речник на българския език" на БАН е записано:
"С главна буква се пишат задпоставените определения на собствени имена: Борис Първи, Карл Четвърти"
А също и:
"Числителни редни в съставно наименование след собственото име, когато не са означени с цифри, а с думи, се пишат с главна буква: ул. „Иван Асен Втори“, ул. „Княз Борис Първи“.
ИЗПИСВАНЕ "Кралица" - С ГЛАВНА БУКВА. ПРАВИЛНО ЛИ Е ТОВА?
По правило нарицателните приложения като цар, княз, хан и др. се пишат с главна буква, когато са част от названията (като собствено име) на улици, училища и др.: ул. „Хан Крум“, ул. „Цар Симеон“, ул. „Отец Паисий“.
Но има случаи, в които главната буква се изисква.
"В официални документи или в случаи на почтително отношение титлите на държавни ръководители без името се изписват с главна буква: Президентът, Кралят."
С главна буква титлата би се изписвала и при лично обръщение.
Обръщението към държавния глава, ако е цар или крал, е Величество – Ваше Величество при пряко обръщение и Негово/Нейно Величество или Техни Величества при непряко.