"Съединените щати срещу Били Холидей" - под това име излиза новият биографичен филм за емблематичната Лейди Дей (Lady Day). Това не е първият игрален филм, базиран на живота на американската джаз певица, но режисьорът Лий Даниелс прави заявка за продукция, различна от останалите. Филмът е базиран на книгата на Йохан Хари "Преследване на писъка: първите и последните дни на войната срещу наркотиците" и обхваща последните години от живота на певицата.
Били Холидей - певица и активист срещу расизма
Както подсказва заглавието, филмът се фокусира върху проблемите на Холидей със закона. Били Холидей по природа е бунтарка и активистка срещу статуквото, а мнозина я определят като лидер в борбата за гражданските права. Това прозвище тя си печели през март 1939 г., когато 23-годишната певица за пръв път изпълнява песента "Strange Fruit", която се явява своеобразен бунт срещу расизма и жестокостта.
В началото на 20 век в южните част на САЩ линчовете са метод за раздаване на правосъдие, като по-голямата част от жертвите са чернокожи. В песента жертвите на линчовете метафорично са представени като плодовете на дърветата и оттам произлиза и името "Странен плод".
"Южните дървета дават странни плодове,
кръв по листата и кръв в корена,
черно тяло, люлеещо се в южния бриз,
странни плодове, висящи от тополите..."
Протестният химн се превръща в сюблимния момент във всяко едно изпълнение на джаз иконата. Но години по-късно засилващата се протестна нотка в песента на Холидей предизвиква недоволството на Хари Анслингер, комисар на Федералното бюро по наркотиците. Изявен расист, той й забранява да изпълнява песента, но своенравната Холидей отказва да се подчини.
И ето каква е ролята на федералните органи в тази история - по заповед на Анслингер федералният агент Джими Флечър е внедрен като наркодилър, който трябва да провери слуховете, че Били Холидей използва хероин. Но нещата не протичат по план, тъй като Холидей и Флечър се привързват един към друг. По време на операцията по задържането й, Джими Флечър й обещава, че лично ще се застъпи за нея пред началника си, но Анслингер успява да вкара певицата в затвора за година и половина.
Мнозина смятат, че версията за залавянето й е изфабрикувана от федералните власти. В бележка на ФБР дори се признава, че Федералното бюро по наркотиците "се надява" да дискредитира чрез употребата на наркотици хората с голямо политическо влияние като нея.
След освобождаването й през 1948 г. федералните власти отказват да издадат отново лиценза, който позволява на джаз изпълнителката да пее в нощните клубове на Ню Йорк. Въпреки забраната тя не се отказва от пеенето, не след дълго обаче Холидей се отдава на пороците си и е настанена в болница в Ню Йорк.
По това време 44-годишната джаз изпълнителка страда от проблеми със сърцето и белите дробове, както и цироза на черния дроб, породена от дългогодишната употреба на алкохол и наркотици. Били Холидей умира на 17 юли 1959 г. на 44 години. Погребана е в гробището "Сейнт Реймънд" в Бронкс.
Въпреки трагичната си кончина, тя оставя огромна следа в света на джаза и поп музиката. Печели посмъртно 23 награди "Грами", а през 1999 г. списание "Тайм" обявява "Странен плод" за "песен на века".
Филм за величието на една личност, превърнала бунта в изкуство
От трейлъра на "Съединените щати срещу Били Холидей" можем да съдим, че това определено не е филм, който ще акцентира върху пороците на една велика личност, а върху величествеността на тази неудържима душа.
Премиерата на филма е на 26 февруари в стрийминг платформата Hulu. Той е номиниран в три от категориите на наградите "Изборът на критиците", а Ана Дрей (Били Холидей) е номинирана за най-добра актриса в драматичен филм на наградите "Златен глобус".