Колкото по-слаба е паметта на човек, толкова по-висок е коефициентът му на интелигентност, сочат резултатите от съвместно изследване на канадски учени от "University of Toronto" и "The Hospital for Sick Children".

Слонската памет за помнене и на най-дребните детайли от минали събития може да изглежда възхитително в очите на останалите, но когато мозъкът не прахосва излишна енергия за запаметяване на дребни подробности, това означава, че се настройва за нещо много по-важно - взимането на обективни решения в реалния живот.

Увеличаването на количеството на невроните в центъра за паметта в мозъка - хипокампуса - стимулира забравянето и освобождава свободно място в паметта само за най-важните детайли. Няма смисъл да се възхищаваме на умствените способности на хора, помнещи излишни факти и подробности.

"Ценната способност на мозъка е да взима решения, които са основани на получения опит, а не базирани на запомнянето на безполезни факти", коментира ръководителят на изследванията проф. Ричард Блейк.

Колкото по-затрупан с излишни факти е главният мозък, толкова по-трудно запомня новата важна информация, а забравянето е не само изключително полезно за паметта, но е и едно от най-ценните способности на мозъка, за да може да запазва само най-важната информация.

"Смисълът на паметта е да ни направи интелигентни хора, които да могат да взимат решения", допълва специалистът по неврология.

Пълните резултати от научното изследване са публикувани в списание "Neuron".