За тях си мислим, че ни помагат, но всъщност е точно обратното. Ако и вие имате мазна кожа и се опитвате да се справите с проблема, като прилагате следващите 5 разкрасителни процедури, то бъдете внимателни. Всяка една от тях причинява още по-голямо омазняване.
Миете лицето си повече от 2 пъти на ден
Сутрин и вечер – това е златното правило за измиването на лицето с продукт, независимо какъв е той – пяна, гел, ексфолиант. Когато кожата ви се омазни, миенето изглежда като най-лесното и бързо решение. Това обаче не е съвсем така. Когато измиете лицето си и премахнете излишното омазняване, това дава сигнал към кожата, че трябва да произвежда още. Така на практика увеличавате производството й. Два пъти на ден е оптималният брой измивания, които трябва да правите, особено ако сте с много мазна кожа. Сутрин, за да я освежите и подготвите за грима и вечер, когато трябва да го премахнете и почистите.
Не използвате овлажняващ крем
Когато кожата ни е мазна, често си мислим, че тя не се нуждае от допълнително овлажняване и прескачаме грижата за нея, която включва овлажняващ крем. В действителност ролята на тези продукти е именно да намалят омазняването и количеството на излишния себум, а пропускането им води до обратното – кожата може да се окаже дори по-мазна, отколкото в случаите, в които използвате подобна козметика.
Използвате неподходящи продукти
Дамите с мазна кожа трябва да внимават какви продукти използват. На опаковката трябва да пише, че той не образува комедони. Те запушват порите и пречат на кожата да диша. А това е най-лошата грижа за подобен тип кожа.
Използвате ексфолианти твърде често и агресивно
Силното и често търкане на лицето няма да отмие излишния себум или поне не за дълго. Ексфолиантите с едри частици не са съвсем подходящи за мазна кожа. Честата им употреба също не е за предпочитане. Ефектът, който се постига с тях е същият като с честото миене на лицето – кожата получава сигнал, че трябва да произвежда още себум.
Внимавайте с четката за лице
Един практичен и полезен уред, който ни спестява много усилия, е електрическата четка, която почиства лицето ни, докато си пием сутрешното кафе. И с нейната употреба също не трябва да се спекулира. Механичното почистване на кожата трябва да се сведе до максимум 2 пъти седмично.