Във време, в което стресът е силно застъпен в ежедневието ни, когато напрежението и емоциите от случващото се (пандемия, промени в социалния живот, работата и др.) ескалират, е съвсем нормално да плачем по-често.
Плачът е психофизиологична човешка реакция, която ни позволява да понижим нивото на стреса.
Според изследване на биохимика Уилям Фрей, жените плачат 3,5 пъти месечно, а мъжете - 1,9. Подобни са резултатите и според изследване, проведено в Университета в Питсбърг.
Плачът е свързан с емоционална възбуда. Той е полезен.
А ето и како точно се случва тялото ни, когато плачем.
По време на плач се отделят сълзи, повишава се кръвното налягане и се учестява дишането. Плачът обикновено е заради нервно напрежение, което може да е свързано с положителни или с открицателни емоции. Плачът се различава от сълзенето. Последното е просто защитна реакция на роговицата на окото, която възниква при дразнене, заболяване, алергия или друго.
Сълзите биват 3 вида:
Основни: подхранват роговицата и се образуват по 2 мл на ден
Рефлекторни: съдържат антимикробно вещество, което помага за отмиването на малки частици, които дразнят.
Емоционални: отличават се от другите две не само по вид и състав, но и по самия процес на отделяне. Командата да тръгнат сълзите в този случай се подава от лимбичната система на главния мозък.
Докато плачем, синтезираме повече енкефалин - естествено болкоуспокояващо. Той е с по-високи нива, когато се чувстваме щастливи. Затова е и толкова широко разпространена фразата "Поплачи си, да ти олекне".
Емоционалният плач е начин организмът да се избави от излишните токсини и да понижи напреженето.
В сълзите се съдържат хормони като пролактин и адренокортикотропин. Първият отговаря за стреса, а вторият способства отделянето на кортизол, който отговаря за промените в организма по време на стрес.
Соленият вкус на сълзите се дължи на съдържанието на 1% натриев хлорид.
Когато плачем, се съкръщават мимическите ни мускули, с които се движат носа, устата, гърлото и се получават леки хлипания.
Като рефлекс човек стиска клепачите си. Това е начин да бъдат защитени кръвоносните съдове.
Дишането се учестява. Това позволява на органите да се наситят с кислород. По този начин пада нивото на стреса. Не случайно, когато сме ядосани, имаме паник атаки или сме изплашени, най-добрият съвет е да дишаме дълбоко. Това насища организма с кислород и се успокояваме.