Всички търсим начини да направим организма си по-здрав и да избегнем среща с лекаря и принудително оставане у дома. Полезни вещества за нашата имунна система има и в храната, която ни дава енергия всеки ден.
Ако искате да сте здрави и да се радвате на пролетните дни в най-добрата си форма, ето 15 от най-добрите помощници в тази мисия:
15. Нар
Нарът е определян като „лекарство“ и „антибиотик“, който подсилва много имунната система и предпазва от различни болести. С някои от своите съставки той е полезен за сърцето, понижава холестерола, помага за това да не се развиват ракови клетки и балансира кръвната захар. Съдържа и много антиоксиданти. Освен това, не позволява разширяване на кръвоносните съдове, а също и блокира ензимът „АСЕ“. Кората на нара съдържа алкалоид, танин и гликозид, които съдействат за борбата с глистите. Използва се при кожни инфекции и рани. Друго свойство на нара е, че дава енергия и премахва умората. Хората с ниско кръвно обаче не трябва да пият сок от нар.
14. Яйца
Яйцата осигуряват голямо количество цинк, който се включва в борбата с външните агенти и допринася за развитието на здравия организъм. Те ни доставят много висококачествен протеин, който съдържа всички девет незаменими аминокиселини в правилните количества, необходими на организма за оптимален растеж и поддържане. В добавка, повишават нивата на “добрия” холестерол и са добър източник на Омега-3. Любопитен факт е, че яйцата са един от най-добрите хранителни източници на холин (б.а. - вещество, което е от съществено значение за нормалното функциониране на клетките). Богати са и на антиоксидантите лутеин и зеаксантин, за които се смята, че играят защитна роля за намаляване на риска от някои очни заболявания, включително катаракта и дегенерация на макулата.
13. Джинджифил
Това растение може да облекчи болки в гърлото, да намали гадене или хронична болка. Джинджифилът също така се смята за добър съюзник в битката срещу лошия холестерол. Ако редовно използвате джинджифил, това ще ви предпази от редица заболявания. Чаят от него е не само загряващ през студения ден, но може и да помогне в предизвикването на целебно потене по време на настинки и грипове. Има и много потентни анти-възпалителни съединения, наречени гингероли, което обяснява защо много хора, страдащи от остеоартрит и ревматичен артрит, изпитват облекчение след консумирането му. Играе важна роля в здравето и развитието на мозъка ни.
Кефирът (б.а. - ферментирал от мляко) развива бактерии, които помагат в борбата с други бактерии, намаляващи възпалението и повишаващи антиоксидантната активност. Успокояващият ефект, който той има върху нервната система е в плюс на страдащите от безсъние, депресия, хиперактивност и дефицит на концентрация. Редовната му употреба облекчава стомашните смущения, намалява подуването, газовете, осигурява здрава храносмилателна система. Киселите млека пък съдържат витамин D и ни осигуряват протеини, калций и цинк.
11. Киви
Кивито е един от любимите плодове на много хора в зимния период. Освен това е и много полезно. С фолат, калий, витамин К и витамин С, то помага на белите кръвни клетки да се борят с инфекциите. Освен това, кивито е изпълнено с витамини и микро- и макроелементи, намалява риска от възникване на онкологични заболявания, болести на сърдечно-съдовата система и е способно да изгаря излишните мазнини. Свежда риска от образуването на тромби.
10. Стриди
Стридите са отличен източник на цинк, желязо, калций и селен, както и на витамин А и витамин B12. Всички те са необходими за ефективната защита на тялото. В допълнение, стридите са с ниска хранителна енергия. Високото им съдържание на цинк подпомага производството на тестостерон. Традиционно се считат и за афродизиак.
9. Папая
Плодът на това тропическо дърво е високо ценен, заради своите полезни свойства. Той има в състава си витамините А, В, С и Е, минералите калций, калий и фосфор, както и микроелементите желязо, цинк, манган, мед, ванадий и магнезий. Поради това се използва и с лечебна цел за изхвърляне на отровите от организма, за подобряване на храносмилането, при чернодробни заболявания, вирусни хепатити и др. болести.
Това е един от зеленчуците с много витамин С. Една червена чушка съдържа два пъти повече витамин С и осем пъти повече витамин А от зелената. Освен това, осигурява бета каротини, които подобряват здравето на кожата и очите. Консумацията им дава на организма още витамин B6, рибофлавин, фолат и витамин Е.
7. Слънчогледови семки
Слънчогледовите семена съдържат фосфор, магнезий, витамин В6 и витамин Е. Те са страхотен антиоксидант и също така поддържат оптимална имунна система. Сред другите ползи от това да похапвате редовно от тях е, че те са отличен борец срещу възпалителните процеси в тялото, подпомагат здравето на сърцето и намаляват риска от диабет.
6. Пилешко и пуешко