В съвременния свят нещата от живота все по-малко се случват „по график“. Ако някога на навършилия тридесет години човек се очакваше да има вече семейство, стабилност и ясни житейски насоки, днес на тази възраст мнозина едва започват да разбират себе си да и осъзнават личните си граници.
И това съвсем не е причина за притеснение и срам. Всъщност, значимите неща в живота не трябва да се случват по предварително разработен план. Особено пък по отношение на любовта - тя може да бъде открита на всяка една възраст.
В това е убеден психологът Ерстеа Дейс, която пред Marie Claire разказва за явлението „късно разцъфващи“ хора.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Кои хора са „късно разцъфващи“
Това са онези, които съзнателно или принудително отлагат някои аспекти от живота и по-късно от връстниците си стигат до необходимостта да изградят сериозни романтични отношения.
В редица страни от Западна Европа „късното разцъфтяване“ се смята за съвсем нормално. Особено за момчетата - в Полша и Испания над от 64% от тях живеят с родителите си, a в Италия и Белгия мислят за сериозни връзки и брак едва след 30-35 години. В източноевропейското общество обаче подобно поведение се възприема по-скоро като нещо осъдително.
А всъщност, това е нещо съвсем нормално за поколението на милениалите - хората, родени в периода 1985-2000 г. Техният живот стартира по различен начин – заради историческите условия и напредъка на технологиите.
Причини за „късното разцъфтяване“
Работа и самореализация
Милениалите са отговорни, ученолюбиви и истински работохолици. Те са постоянно „атакувани“ от информация, стоят до късно в офиса, носят задачите вкъщи и почти не излизат в отпуск. И не винаги успяват да намерят време за личен живот.
Психологически бариери
Това са травмите от миналото, страхът от интимност или ниската самооценка, които първоначално пречат на евентуална връзка, а след това често се превръщат в навик. Причина са и високите стандарти, които водят до съзнателно отхвърляне на връзки.
Житейски обстоятелства
Това включва често смяна на социалната среда, например преместване в друг град или училище. Така човек свиква да не се сближава и рядко влиза в романтични отношения.
Социален натиск
Средата често излъчва неверни послания – според които до определена възраст всеки трябва да има деца, брак, стабилност. И когато това не е така, на жените започва да се напомня за „тиктакащия часовник“, а мъжете се обвиняват в незрялост и несигурност.
Разпознаваме ли се като „късно разцъфнал“ човек?
Като начало е нужно да оставим настрана емоциите и трезво да анализираме причината, заради която избягваме сериозни връзки. Ако нямаме ресурс да се справим сами, може е да се обърнем към психолог, с който да работим по тревожните теми.
А най-важно от всичко е да приемем себе си и особеностите на житейския си път - и да изтрием срама и поставените граници. Да направим нещо за първи път в зряла възраст не само, че не е нещо лошо, но понякога е дори е много по-приятно и полезно. Често дори именно тогава отношенията с партньора могат да станат по-дълбоки и откровени, ако решим да ги изградим.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK