Очакваната ваканция на море с кучето може да бъде изпълнена с удоволствие. За да се чувстваме комфортно, въпреки смяната на домашните удобства и без здравословни неблагополучия, ето няколко основни правила:
Кучето е като бебе в автомобила
Освен, че трябва да нагласите удобно седалките за всички членове на семейството, осигурете в автомобила достатъчно място, т.е.
удобно легло и за кучето.
Направете няколко почивки с излизане от автомобила за кратка разходка. Те ще освежат шофиращия от вас и едновременно с това успокояват кучето. Предпочитайте утринните часове за пътуване или преди залез слънце, когато температура става поносима.
Внимателно с климатика, за да не се изстуди кучето
Още по-лошо е да се прегрее. Затова не го оставяйте затворено в автомобила през лятото. Може за кратко време, но на сянка и с открехнат прозорец, на който е поставена мрежа или решетка.
Носете бутилка с вода, която може да предлагате всеки час. Удобни са сгъваемите съдове или приспособления към бутилката, които улесняват пиенето.
На плажа осигурете място под чадъра и за кучето
Не го разигравайте в горещините, защото сърдечната дейност и дишането допълнително се натоварват, плюс реакцията от топлото време. При влизане в морето
не позволявайте кучето да пие от солената вода,
защото може да раздразни стомаха му и да получи диария или повръщане. Вечер го облейте с хладка чиста вода без шампоан.
По време на разходка с кучето,
избягвайте асфалтовите настилки, защото от нагорещената повърхност те изпитват болка в лапите.
Предпочитайте влажната ивица край морето или тревата за разходка. Ако след разходката кучето не може дълго време да възстанови дишането си, осигурете му сенчесто място да легне или го измийте с хладка вода.
Не пропускайте да поставите антипаразитни продукти срещу бълхи, кърлежи и комари.
Така от лятната ваканция заедно с домашния любимец ще се върнете единствено с приятни емоции и весели спомени.