Дълго време картофите са се считали за противопоказни за всяка диета за отслабване. Явно обаче специалистите не са взимали предвид факта, че различните начини на готвене на ястия с картофи изменят и действието му върху организма, пише БГНЕС.
Този вид зеленчуци са богати на скорбяла, витамин C, фибри, протеини и калий. Когато са пържени в мазнина, порция от 100 грама може да съдържа цели 300 калории. Същото количество варени или печени картофи обаче ще ви лепнат едва 130 калории.
Чипсът е особено опасно изкушение за онези, които се опитват да свалят излишните килограми. Мазнината, в която е приготвен, го прави меко казано недиетичен. Хрупкавото удоволствие може да бъде нездравословно и защото обикновено престоява дълго време по рафтовете в магазините.
В наши дни обаче диетолозите вече препоръчват картофите без никакви задръжки, тъй като вече е доказана важната им роля за нормалното развитие на всеки организъм.
Картофите, първоначално дошли от района на Андите в Южна Америка, са пренесени в Европа от испанските завоеватели още през 1540 г. По това време зеленчукът бил смятан за отровен и служел само за храна за добитъка.
Фармацевтът Антоан-Огюстин Парментие открива, че това е заблуда по време на престоя си в затвор в Германия. След завръщането си в родна Франция през 1763 г., той прави всичко възможно, за да убеди съгражданите си да похапват картофи, особено във времената на глад, които тогава мъчели страната.
През 1771 г. Медицинската академия в Париж потвърждава факта, че картофите не са вредни и препоръчва на французите да ги включат в менюто си.
Междувременно Парментие усъвършенства методите за отглеждане на зеленчука, получавайки най-различни видове картофи, които познаваме и до днес. Дейността на фармацевта е подкрепена от самия крал Луи XVI.
Така започва отглеждането на картофи и в предградията на Париж. Владетелят нарочно издава заповед зеленчуковите лехи да се охраняват денем, за да изкуши народа да ги краде през нощта.