Минус пет килограма за седмица, при това без спорт и огромни лишения. Вероятно това е мечтата на всеки, който се бори с излишните килограми. Затова и се доверява на различните програми и диети за отслабване.
Така една седмица, оказва се, най-актуална е кето диетата. Следващата пък е посветена на периодичното гладуване. И докато човек се чуди кое да избере и как да „превключи“ между отделните режими, вече се е появил нов тренд – който ни съветва пък да се вслушваме в себе си и да ядем, тогава, когато тялото ни поиска. Лошо обаче е, че тялото не винаги знае какво иска - и не винаги ни казва истината.
Затова по-добрият вариант е да се допитаме до мнението на диетолозите. Ето какво споделят те за три от най-популярните режими на хранене.
Кето диета
В основата са мазнините, а въглехидратите са забранени - в резултат на което мозъкът започва да работи с кетони - специални съединения, които се произвеждат именно от мазнините.
В началото това наистина работи. Но след това започват неприятностите като проблеми с жлъчния мехур, щитовидната жлеза и хормонални смущения.
Затова диетолозите са категорични, че мазнините не трябва да се пренебрегват. И че кето диетата не е универсална. Тя по-скоро е протокол за лечение, разработен за медицински цели. За да я започнем е нужна предварителна подготовка, включваща проверка на състоянието на черния дроб и функционирането на стомашно-чревния тракт.
Периодично гладуване
Идеята е проста: колкото по-малко ядем, толкова по-малко тежим. Редица изследванията потвърждават, че периодичното гладуване може да понижи нивата на инсулина, да помогне за контрола на захарта и да задейства автофагията - естественото почистване на клетките.
Но важно е да се знае, че това не е режим за всеки и не бива да се прави по всяко време.
Гладът е стресиращ и организмът трябва да е готов за него. В противен случай не само че няма да отслабнем, а още по-лошо - ще се изтощим. А изтощението не ни помага да бъдем стройни.
Интуитивно хранене
Изглежда перфектният вариант – без да броим калории и без да се ограничаваме. Единственото, което се изисква е да се вслушаме в сигналите на тялото и да бъдем в контакт със себе си.
Но това звучи по-просто, отколкото е в действителност. Организъм, който има хроничен недостиг на магнезий или витамини от групата В, например, винаги ще „иска“ шоколад. И то не защото наистина има нужда, а защото е лесен начин да си набави допамин.
Интуитивното хранене изисква знания, самоанализ, психическа стабилност и липса на хранителни дефицити.
Изводът - никоя диета не работи без самите нас
Подход към храненето не е инструкция, а диалог - със себе си, с тялото, с реалността. Няма универсален план, но има наука и тя казва, че без балансирано хранене, адекватна физическа активност, управление на дефицита и режим на сън, нищо не би било в наша полза, пише Marie Claire.
Още за видовете диети и колко скъпо излиза спазването на един режим - гледайте във видеата.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK