Никой не обича да боледува, затова през студените месеци, загрижени за здравето си започваме да приемаме витамини и да се обличаме добре. За съжаление, това не стига. Много от нас са забравили, че храната е истинска ваксина срещу зимните вируси, затова е време да обърнете внимание на продуктите, които ще изградят непробиваем имунитет срещу неприятни простуди и грип.

Как работи имунната система?

Функцията на имунната система е да защитава тялото от чужди субстанции, които наричаме антигени. Сред тях са микроорганизми, бактерии, вируси, гъби, паразити и алергени. Защитните бариери са кожата, лигавиците и няколко специфични вида кръвни клетки, които атакуват агресорите. Тези органи и клетки са въоръжени до зъби, благодарение на определени макро и микроелементи. Представете си, че храната ви е бедна на нужните вещества и защитните ви войски, оставени без достатъчно муниции,  се предават на поредния зимен вирус.

За да ви защитава добре, кожата се нуждае от есенциални мастни киселини, витамин А, ниацин и цинк. Лигавиците се нуждаят от белтъчини, витамин А, фолиева киселина, мед и цинк. Витамините Е и С пък защитава тялото ви, докато се водят непрестанни битки с външните агресори.  През този период нуждите ви от желязо също нарастват.

Съвременният човек не само не приема всички нужни хранителни вещества, а същевременно е подложен на множество фактори и навици, които отслабват имунната му система. Преди да започнете имунната диета, ограничете някои вредни за защитните ви сили навици.

Ограничете сладките храни
Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos

Консумацията на продукти, съдържащи захари е сред най-сериозните пречки пред силния имунитет. 2 чаши сок или порция картофи или ориз са в състояния да приспят някои от белите кръвни телца за 4-5часа. За да избегнете лошите ефекти на захарта, ограничете соковете и газираните напитки, слагайте съвсем малко захар в кафето си и никога не консумирайте храни като картофи, ориз, хляб и шоколад самостоятелно и в големи количества. Винаги съпътствайте въглехидратите с белтъчини и пресни зеленчуци.

Намалете теглото си
Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos

Когато непрестанно се борите с излишни килограми, защитните сили спадат значително, тъй като мазнините действат като постоянен източник на възпалителни процеси, а заради тях спада производството на антитела. Ако имате наднормено тегло и загубите 10% от него преди зимата, шансовете да възстановите здравето си, нарастват до 4 пъти.

Ограничете стреса
Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos

Постянното излагане на стрес облива тялото ви с адреналин и кортизол, които отслабват имунната система. Увеличете времето за сън на 7-8 часа и отделете поне 20 минути дневно за релаксация и усамотение. Масажът, медитацията и дори само разговорът с любими хора може да подобри много капацитета ви за справяне с неизбежния стрес.

Движете се
Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos

Учените са установили, че само ако повишавате пулса си с движение 3 пъти седмично за 20 минути, шансовете ви да се разболеете през зимата спадат значително. Транспортът на полезни вещества за органите на имунната система зависи изцяло от кръвообръщението. Движението не само стимулира  размножаването на клетките, които се борят с вирусите, но и подобрява съня и регулира реакцията ви на стрес, като по този начин укрепва здравето ви.

В следващата част от тази статия ще ви разкажа как да поставите основите на имунната диета и как лесно да организирате стила си за през есента и зимата.

Със съдействието на www.artofrealfood.com