Цинкът е необходим за растежа на детския организъм. Помага за по-бързо зарастване на рани. Необходим е за синтезата на белтъци и образуване на Т-лимфоцитите. Регулира нивото на тестостерона и потентността. Необходим е за добро зрение.
За здрава кожа
Включен е в лечението на акне, защото регулира функцията на мастните жлези в кожата. Резултатите от изследвания след приложение на цинков сулфат показват, че значително намаляват инфилтратите и гнойните пъпки по кожата. Механизмът все още не е докрай изяснен.
Дефицит на цинк
се отчита при хора с косопад, екзема, псориазис, болни бъбреци, болест на Крон, алкохолна зависимост. В експеримент е установено, че силното желание за шоколад съвпада с ниското съдържание на цинк.
При лечение на акне, екзема, псориазис, розацея
дневната доза на цинк е 25-40 мг, но според учените това е максимална доза, а минималната е 8 мг. Ако цинк се приема повече от 1 месец, трябва да се добавят и поливитамини с микроелементи, които съдържащи мед и магнезий.
Прекаленият прием на цинк действа токсично
(обща отпадналост, диария,гадене). Освен това, високите дози цинк понижават желязото, медта и добрия холестерол - HDL.
Цинкът не бива да се взема заедно с тетрациклинови антибиотици,
защото взаимодейства с тях. За да се усвоят по-добре, цинковите препарати трябва да се вземат 2 часа след всеки друг препарат и 2 часа след хранене.
Най-богати на цинк са стридите, скаридите,
раците, сиренето тофу, ядките и семената, мляко и месото. У нас повечето хора си го набавят чрез месото - свинско, агнешко, говеждо и пилешките бутчета, които имат повече цинк в сравнение с бялото месо.