Поводът да ви запознаем с историята за появата и живота на първия човек, заченат ин витро, е предстоящата конференцията под наслов „Дървото на живота”, организирана от списанията Forbes и GRAZIA и от болница за женско здраве МБАЛ “Надежда”. Специален гост на нея ще бъде именно Луиз Браун – първото в света бебе ин витро. На срещата, която ще се проведе на 12 януари, неделя, в хотел Балкан (Шератон), София, ще бъдат обсъждани иновациите в репродуктивната медицина. Повече за събитието научете тук.
___
Тя е Луиз Браун. Първото бебе ин витро. Родена е на 25 юли, 1978 г. в Олдъм, близо до Манчестър. На бял свят се появява с цезарово сечение. Тежи 2,61 кг. През 1977 година, месец ноември, 29-годишната й майка Лесли забременява чрез метода ин витро. Лесли Браун има запушени фалопиеви тръби и в продължение на 9 години със съпруга си Джон правят неуспешни опити да имат дете. Накрая решават да опитат ин витро, въпреки че по това време тази техника на асистираната репродукция все още е на експериментално ниво.
Лечението на Лесли започва още през 1976 г. и година по-късно, на 10-ти ноември, гинекологът д-р Патрик Стептоу и физиологът от Кеймбридж д-р Робърт Едуардс успяват да извадят качествена яйцеклетка. Оплождат я в лабораторни условия и след 3 дни я имплантират в матката на Лесли. Преди да постигнат революционния си успех с раждането на Луиз Браун, Д-р Патрик Стептоу и д-р Робърт Едуардс имат за гърба си няколко опита на прилагане ин витро техника на двойки с репродуктивни проблеми, но без резултат.
>>
В деня след раждането на Луиз Браун, на официална пресконференция, двамата доктори обявяват пред световните медии, че е родено първото бебе, заченато ин витро – в лабораторни условия, извън човешкото тяло.
Докато щастливите родители позират за снимка с малката Луиз, д-р Стептоу и д-р Едуардс говорят открито за медицинското си постижение. Те споделят пред журналистите, че раждането е преминало успешно, без никакви усложнения. Д-р Джон Уебстър, специализант при д-р Стептоу, споделя пред BBC за спомените си от онази паметна вечер: "Бяхме силно притеснени да не би случайно бебето да се роди с някакъв малък дефект, защото тогава хората щяха да мислят, че причината е ин витро технологията.”. За щастие опасенията им се оказват излишни.
>>